Hlavní obsah
Volební model v březnu 2021 podle agentury IPSOS Foto: Novinky

Volby by vyhráli Piráti se STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu podle aktuálního volebního modelu agentury Ipsos vyhrála koalice Pirátů a hnutí STAN se ziskem 26,9 procenta hlasů. Hnutí ANO, které si v průzkumech této společnosti až dosud udržovalo vedoucí postavení, by skončilo druhé s podporou 25,3 procenta voličů.

Volební model v březnu 2021 podle agentury IPSOS Foto: Novinky
Volby by vyhráli Piráti se STAN

Volební vítězství přisoudil koalici Pirátů a STAN také model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února a březnový model společnosti Median.

Na třetím místě by se podle Ipsos umístila koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s výsledkem 20,9 procenta. Právě pro toto opoziční spojenectví agentura Ipsos volební průzkum realizovala. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, které by nyní volilo 9,5 procenta lidí.

ČSSD a komunisté mimo Sněmovnu

Sociální demokracie a KSČM si v porovnání s únorem pohoršily a v březnu by dosáhly shodného zisku čtyři procenta hlasů, uvedli autoři průzkumu. Koalice Piráti/STAN si oproti předchozímu modelu o dva procentní body polepšila, zatímco podpora ANO se nezměnila.

Koalice Pirátů a hnutí STAN má také momentálně největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří to alespoň zvažují, získala by 44,9 procenta hlasů. Koalice Spolu má nyní potenciál 35,9 procenta. Třetí by skončilo v březnu s volebním potenciálem 31,6 procenta ANO, u kterého se tento ukazatel postupně snižuje už od letošního ledna.

Voleb by se nyní zúčastnilo 65 procent oprávněných voličů. Sněmovní volby se konají 8. a 9. října. Výzkum Ipsos provedla na vzorku 1036 respondentů od 12. do 16. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků