Hlavní obsah
Josef Lux Foto: Václav Jirsa, Právo

Hamáček svým blábolem o Luxovi naštval lidovce i vdovu

Ministr vnitra a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček v závěrečném slovu ve středeční debatě na České televizi prohlásil, že bývalý zesnulý šéf lidovců Josef Lux by v těchto volbách hodil hlas ČSSD. Lidovci po ministrovi za slova žádají omluvu. Ohradila se i vdova po Luxovi.

Josef Lux Foto: Václav Jirsa, Právo

Reklama

Hamáček svým blábolem o Luxovi naštval lidovce i vdovu

„Obracím se na voliče KDU-ČSL. Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu znamená hlas pro ODS. Jsem přesvědčen, že kdyby v této situaci volil Josef Lux, zvolil by sociální demokracii,” zakončil středeční debatu dopředu připraveným projevem Hamáček.

Lidovci proti jeho slovům ostře vystoupili. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) se ohradila i vdova po Luxovi.

„Josef Lux by ČSSD nikdy nevolil. Teď mi volala velmi rozhořčená Věra Luxová. Hamáček lže a vymýšlí si. Jménem Věry Luxové se proti jeho výroku rázně ohrazuji a žádám o jeho omluvu. Josef Lux jako ideový otec čtyřkoalice by jistě podpořil projekt Spolu koalice,” napsal na Twitter.

Podobně se vyjádřil i šéf strany Marian Jurečka. „To, co jsi dnes použil, Honzo, v debatě za argumentaci, je hodně za hranou férové diskuse! Omluva by byla, myslím, na místě,” uvedl.

Spolu s tím sdílel i e-mail od manželky Luxe, ve kterém se od Hamáčkových slov distancuje. „Já i moje rodina podporujeme Spolu a vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice Spolu,” stojí v něm.

Lux byl předsedou lidovců od roku 1990 až do roku 1998. Byl také ministrem a místopředsedou vlád Václava Klause a Josefa Tošovského. V roce 1998 kvůli těžké nemoci z pozice předsedy strany odstoupil. O rok později zemřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků