Hlavní obsah

Akademie věd vyznamená popularizátory vědeckých poznatků

Akademie věd České republiky v úterý odpoledne vyznamená popularizátory vědy Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka. Medaili každoročně obdrží několik osobností z řad publicistů a vědců, které mají významné zásluhy na předávání vědeckých poznatků široké veřejnosti.

Akademie věd vyznamená popularizátory vědeckých poznatků

Náprstkova medaile bude pro tento rok udělena řediteli Českého rozhlasu Leonardo Miroslavu Bobkovi, Janu Krekulemu z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Antonínovi Vítkovi, jenž je dlouholetým popularizátorem kosmického výzkumu.

Miroslav Bobek založil populárně naučnou rozhlasovou stanici v roce 2005. Již v roce 1994 však proslul jako iniciátor projektu Africká odysea, v rámci něhož byla za pomoci satelitní telemetrie monitorována migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť.

Jan Krekule se zabývá biologií vývoje rostlin. Znalostním oborem Antonína Vítka je především kosmonautika, o níž například vytváří hesla do encyklopedických publikací.

Čestná medaile Vojtěcha Náprstka

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka zavedla Akademie věd ČR v roce 2003. Medaili uděluje Akademická rada AV ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou a cíleně vedenou činnost v popularizaci vědeckých poznatků. Toto ocenění je výsledkem iniciativ Vědecké rady AV ČR – zpřístupňovat a vysvětlovat nové vědecké poznatky a vědecké postupy široké veřejnosti.

Zdroj: AV ČR

V loňském roce předal předseda vědecké akademie Václav Pačes ocenění Vladimírovi Kořenovi a Dušanovi Třeštíkovi. Kořen se jako autor a dramaturg zasloužil o rozvoj vědecké publicistiky ve zpravodajství České televize. Dušan Třeštík, jenž zemřel v srpnu roku 2007 ve věku 74 let, byl popularizátorem historie v novinových denících, rozhlase i televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků