"Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nikdy bych nestřílel. Na jeho knihách jsem vyrůstal," uvádí v knize věnované pátrání po Saint-Exupérym Horst Rippert, německý stíhací pilot, který autora Malého prince s největší pravděpodobností sestřelil.

Smrt v kokpitu

Letecká nehoda se odehrála 31. července 1944 ve vzdušném prostoru nedaleko Marseille. Francouzský spisovatel dopoledne odstartoval z letiště Borgo na Korsice na průzkumný let směrem k pevnině, kde spojenci připravovali další vylodění. Bohužel, zpět na Borgu ani jinde už nikdy nepřistál. Poblíž Marseille Saint-Exupéryho zahlédla osamělá německá stíhačka, kterou pilotoval právě Horst Rippert a s neozbrojeným letounem učinila rychlý proces.

Smrt Saint-Exupéry byla po dlouhé roky zahalena závojem tajemství. Exupéryho tělo se nikdy nenašlo a části jeho stroje objevili potápěči až v roce 2000. U trosek vraku ležely i úlomky Messerschmittu, které nasměrovaly další pátrání do Německa. Později historiky další stopy dovedly až k německému stíhači Luftwaffe Horstu Rippertovi, který se hned přiznal.

Malý princ, jedno z nejzásadnějších děl světové literatury

Malý princ, jedno z nejzásadnějších děl světové literatury

FOTO: fotobanka Profimedia

"Myslím, že můžete přestat v pátrání, to já jsem sestřelil Saint-Exupéryho," znělo prý Rippertovo doznání.

"Král sluníčko"

Antoine de Saint-Exupéry se narodil 29. června 1900 ve francouzském Lyonu do šlechtické rodiny. Jeho rodiči byli hrabě Jean de Saint-Exupéryho a Marie de Fonscolombe. Otec Jean ale zemřel v jeho útlém věku a Antoine vyrůstal s matkou a svými třemi sourozenci na zámcích matčiných rodičů a příbuzných, kde si vysloužil zajímavou přezdívku. V rodině mu pro jeho blonďaté vlasy a modré oči přezdívali "Král sluníčko".

Na studia odešel Exupéry do švýcarského Fribourgu, kde začal studovat architekturu. Prvotně ale zamýšlel jít na námořní akademii, tam se ale nedostal. V roce 1921 nastoupil do armády, konkrétně k letectvu, kde získal post vojenského i civilního pilota.

Rok 1926 je spojen se Saint-Exupéryho knižním debutem, povídkou Kurýr. O rok později byl odvelen do severní Afriky a své zážitky z pobytu shrnul v knize Pošta na jih. Návštěva Buenos Aires a přelet And jej inspiroval k románu Země lidí, kterou napsal v roce 1939 a získal za ni Velkou cenu Francouzské literární akademie.

Ve druhé světové válce bojoval jako pilot francouzských vojsk. Letectvím v časech druhé světové války se nechal ovlivnit i při tvorbě románu Válečný pilot. Ten spolu s předchozími díly literární kritici zahrnují do takzvaných Exupéryho leteckých románů.

Do dějin literatury se Exupéry zapsal filosofickým románem Citadela a především humanistickou (ne)pohádkou Malý princ, věnovanou své milované ženě. Příběh prince, který opouští svou planetu a květinu, aby hledal pochopení a smysl života, je jedním z nejstěžejnějších děl světové literatury a prodalo se ho více jak 80 milionů výtisků.

Malého prince dokončil Saint-Exupéry v roce 1943, rok před osudovým leteckým výletem nad Marseille.