Současná vládkyně britské konstituční monarchie se narodila 21. dubna 1926 v Londýně a byla pokřtěna jako Alžběta Alexandra Marie. Jejím otcem byl princ Albert, vévoda z Yorku, mladší bratr Eduarda, nástupce trůnu. Proto se nepředpokládalo, že by prvorozené dítě mladšího prince mohlo kdy usednout na trůn. Jenže osud tomu chtěl jinak.

Král Eduard VIII. totiž vzplanul láskou k již dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové. Tento vztah byl pro britskou monarchii i veřejnost nepřijatelný, a tak musel Eduard během jediného roku svého vladaření abdikovat, aby mohl se svoji láskou uzavřít manželský sňatek. Alžbětin tatínek tak usedl na trůn jako Jiří VI. a z Alžběty se stala přímá dědička trůnu.

Královna Alžběta s dcerou Alžbětou roku 1926

FOTO: fotobanka Profimedia

Královská rodina z roku 1937

FOTO: fotobanka Profimedia

Alžběta II. si v roce 1930 užívala ještě dětská léta

FOTO: fotobanka Profimedia

Nový král se zpočátku netěšil přílišné důvěře svých poddaných. Bylo to dáno především jeho řečovou vadou, se kterou se ale dokázal vypořádat s pomocí australského logopeda Lionela Lougua. O osudech koktavého krále a jeho řečového učitele pojednával Oscary ověnčený snímek Králova řeč, kde krále Jiřího ztvárnil neopakovatelným způsobem Colin Firth.

Dlouhověkost zdědila po matce

V roce 1945, když bylo Alžbětě 18 let, vstoupila do ženského vojenského útvaru, kde se učila řídit a opravovat vojenskou dodávku, aby tak mohla sloužit Koruně. Dnes je tak Alžběta poslední žijící hlavou státu, která během druhé světové války sloužila v uniformě. Roku 1947 se Alžběta provdala za prince Filipa, který má předky v řecké a dánské královské rodině. Filip se tímto manželstvím stal vévodou z Edinbourghu

O rok později dala Alžběta Filipovi syna, když porodila prince Charlese. Alžběta se během svého života stala celkem čtyřikrát matkou, když se jí po Charlsesovi narodila v roce 1950 princezna Anna, a v letech 1960 a 1964 synové Andrew a Eduard, které porodila již jako britská královna.

Alžběta II. s manželem, vévodou z Edinburgu, princem Filipem

FOTO: fotobanka Profimedia

Centrum Londýna při slavnostní korunovaci Alžběty II.

FOTO: fotobanka Profimedia

Alžběta II. se vrací po korunovaci 2. června 1953 do Buckinghamského paláce.

FOTO: fotobanka Profimedia

Když v únoru roku 1952 zemřel král Jiří, tak na anglický trůn usedla Alžběta, v pořadí druhá panovnice tohoto jména. Korunovace proběhla 2. června 1953 ve Westminsterském opatství. První roky svého panování neměla Alžběta zrovna lehké, protože právě probíhající proces dekolonizace oslaboval silnou pozici panovníka u bohatších vrstev, kterým se nelíbila ztráta rozsáhlých území a rozpoutala se tak diskuze, jestli Velká Británie potřebuje být dále monarchií.

Alžbětin otec byl například posledním britským vládcem Indie, protože druhý nejlidnatější stát světa se osamostatnil již v roce 1947. Přesto se Alžběta dokázala s touto nelichotivou situací vypořádat a vrátit královské rodině starou slávu a posílit upadající vliv.

Královna Alžběta II. se těší dobrému zdraví i v úctyhodném věku 85 let. A pokud zdědila dlouholetost své matky, která se dožila dokonce 101 let, tak má před sebou britská vladařka ještě řadu spokojených let.

Alžběta II. na návštěvě na Seychelách roku 1972

FOTO: fotobanka Profimedia

Podpis královny Alžběty II.

FOTO: fotobanka Profimedia

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Filipem v roce 2007

FOTO: fotobanka Profimedia

Britská královna je známá svými stylovými klobouky. Sbírá je, mění, nakupuje a nechává si některé i navrhnout. Alžběta II. po své matce zdědila lásku ke psům, již od dětství chovala ušlechtilé corgy, kterými se vždy chlubila. Panovnice se také nebojí nových elektronických vynálezů, byla jednou z prvních hlav států, která použila a odeslala e-mail.

O Alžbětě II. pojednává i britský velkofilm Královna z roku 2006. Snímek se věnuje době po smrti princezny Diany, poodhaluje intimní život královské rodiny, ale také zákulisí vysoké politiky. Spousta diváků díky Helen Mirrenové, která za ztvárnění Alžběty II. získala mimo jiné i Oscara, změnila názor na britskou panovnici. Měli ji za chladnou a necitelnou ženu, po zhlédnutí snímku si však uvědomili, že je také matka, která má politické a královské povinnosti a musí dodržovat jistá pravidla.