Hlavní obsah
 

Vozítko pro Mars ujelo své první metry. Umí dělat piruety a poprat se s překážkami

Svůj první jízdní test absolvovalo vozítko 17. prosince v kalifornské laboratoři Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Šlo o první ostrý test v rámci příprav na misi, kterou NASA na rudou planetu plánuje vyslat příští léto. Podle Američanů se dokázalo pohybovat dopředu i dozadu a dělat piruety, a to po dobu deseti hodin. Vozítko rovněž zvládlo překonat menší rampy.

 
Vozítko pro Mars ujelo své první metry. Umí dělat piruety a poprat se s překážkami

Zařízení je vybaveno autonomním navigačním systémem, který využívá kamery s vysokým rozlišením a software pro zpracování snímků. Jak napsala agentura Reuters, kola roveru byla zkonstruována tak, aby se zvýšila jejich životnost.

Úřad NASA uvedl, že vozítko ujede za jeden marsovský den 200 metrů. Tamní den trvá 24 hodin 37 minut a 22 sekund (rok je ale kvůli jiným ročním obdobím skoro dvakrát delší než na Zemi).

Ilustrace roveru Mars 2020

Foto: NASA/JPL-Caltech

Součástí aparátu Mars 2020 bude zároveň radarový snímač, který by poté měl sbírat data o povrchu rudé planety.

Přistání v kráteru Jezero v únoru 2021

Start rakety s roverem z floridského mysu Canaveral se má uskutečnit příští rok v červenci nebo v srpnu, přistání v kráteru Jezero na Marsu plánuje NASA na 18. února 2021.

Rover tam bude pátrat po stopách případného života, avšak nikoli současného, nýbrž kdysi v minulosti.

Delta v kráteru Jezero na Marsu, který bude cílem mise Mars 2020.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

Tato mise je součástí většího projektu, který zahrnuje i mise na Měsíc. Ty by mohly lidstvo připravit na to, aby nakonec prozkoumalo i naši sousední planetu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků