Hlavní obsah
Nález středověké studny v Klimkovicích Foto: Aleš Honus, Právo

Unikátní objev v Klimkovicích: Středověká studna plná vody

Historickou studnu, která pochází s největší pravděpodobností ze středověku, nečekaně objevili v pondělí dělníci při výkopových pracích na nádvoří zámku v Klimkovicích u Ostravy. Práce na rekonstrukci nádvoří musely být kvůli objevu ukončeny a na místo míří archeologové, aby studnu prozkoumali. Podle zástupců místní radnice jde o nesmírně důležitou událost.

Nález středověké studny v Klimkovicích Foto: Aleš Honus, Právo
Unikátní objev v Klimkovicích: Středověká studna plná vody

„Je to zásadní objev, protože o historii našeho zámku toho nevíme mnoho, navíc Klimkovice nemají moc památek. Takže určitě počítáme s tím, že studnu obnovíme. A třeba na jejím dně objevíme něco, co nám o historii něco poví, nějakou historickou minci nebo něco podobného. Teď jsou na řadě archeologové, pak se uvidí,“ řekl starosta města Zdeněk Husťák (ČSSD).

A vprostřed placu jest dobrá studně se dvěma okovanýma vědry a s řetězem.
inventář z roku 1665

Studna má podle Husťáka minimálně desetimetrovou hloubku a na jejím dně je voda, což je překvapivé, protože zámek stojí na kopci. „Tento objev tedy bude zajímavý nejen pro archeology, ale i pro vodohospodáře,“ doplnil.

Starosta Zdeněk Husťák v místě, kde dělníci objevili hlubokou studnu.

Foto: Aleš Honus, Právo

Zmínka o studni je podle něj uvedena v pozůstalostním soupisu inventáře z roku 1665. „A vprostřed placu jest dobrá studně se dvěma okovanýma vědry a s řetězem,“ uvádí podle starosty dokument.

Dřívější rekonstrukce objev nepřinesly

V minulosti se zámecké nádvoří několikrát rekonstruovalo, ale na studnu, o které se píše v historickém dokumentu, se nikdy nepodařilo narazit. Stalo se to teprve nyní díky hlubokým výkopům, do kterých chce město uložit dvě plastové nádoby na vodu o obsahu čtyř metrů krychlových.

„Město se totiž v reakci na změnu klimatu a s tím související sucho rozhodlo zachytávat dešťovou vodu, která by se v budoucnu používala ke splachování WC v budově zámku," vysvětlila mluvčí radnice Ivana Gračková.

Detail studny

Foto: MÚ Klimkovice

S nápadem na úsporu pitné vody přišel pracovník úřadu a vedení města se rozhodlo o sběrné nádoby doplnit původní projekt napojení zámku na kanalizační řád.

„Zámek je totiž poslední městskou budovou, která dosud není napojena na kanalizaci a využívá septik, jehož zrušení je součástí celého projektu. Nyní se budou muset všechny stavební práce přerušit. Co bude dál, bude jasné až po prvních konzultacích s archeology," uzavřela mluvčí.

Zámek v Klimkovicích byl postaven na místě bývalé tvrze v letech 1578 až 1579 v renesančním slohu. Postihly ho dva požáry. Zajímavostí je nadzemní chodba, která spojuje zámek s kostelem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků