Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: KKN

Studentská organizace nesouhlasí s pracovní povinností mediků. Proti je i Masarykova univerzita

Studentská organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students' Associations) nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda od pondělí nařídila. Podle nich může ohrozit připravenost studentů na budoucí povolání lékařů. IFMSA sdružuje studenty všeobecného lékařství na všech lékařských fakultách v ČR. Už v pátek se proti povinnosti vymezila Masarykova univerzita v Brně.

Ilustrační foto Foto: KKN
Studentská organizace nesouhlasí s pracovní povinností mediků. Proti je i Masarykova univerzita

Studenti si podle prohlášení uvědomují, že jakákoli pomoc z jejich strany je v současné situaci důležitá. Proto také řada studentů v nemocnicích dobrovolně pomáhá.

Medici se také obávají, že i přes očkování nebudou dostatečně chráněni. Upozorňují na to, že plnou ochranu má člověk až dva týdny po podání druhé očkovací dávky.

Pomoc mediků v nemocnicích, které se potýkají s velkou zátěží kvůli pandemii covidu-19, by ale měla podle organizace zůstat dobrovolná a na uvážení každého studenta.

Ohrožení výuky i budoucího povolání

Organizace se obává, že pracovní povinnost mediků může mít nebezpečné dopady na budoucnost zdravotnictví v Česku.

„Přes veškerou snahu výuka na lékařských fakultách nyní neprobíhá na 100 procent a v kombinaci s pracovní povinností může ohrozit připravenost studentů pro budoucí povolání lékařů. Přes veškerou úctu k práci ošetřovatelů a zdravotních sester si myslíme, že práce mediků na těchto pozicích nenahradí výuku, medici nezískají potřebné znalosti a nenaučí se, jak je prakticky aplikovat,” uvedla v prohlášení.

Je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty, studenti pomáhali už několik měsíců.
Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity

Medici se také obávají, že i přes očkování, které kvůli práci v nemocnicích absolvují, nebudou dostatečně chráněni. Upozorňují na to, že plnou ochranu má člověk až dva týdny po podání druhé očkovací dávky.

„Z těchto dvou nejzávažnějších důvodů vyjadřujeme silný nesouhlas se zavedením pracovní povinnosti. (...) Apelujeme tedy na vládu, aby zvážila, zda je vyhlášení pracovní povinnosti opravdu nutné a aby případně její pokračování zrušila,” poznamenala organizace.

I pro vybrané středoškoláky

Vláda nařídila pracovní povinnost nejen pro mediky z některých ročníků, ale i pro studenty nelékařských oborů a také pro žáky třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol. Povolat studenty do nemocnic mohou hejtmani a pražský primátor.

Už minulý týden se brněnská Masarykova univerzita (MUNI) ohradila proti vyhlášení pracovní povinnosti studentů pomáhat v nemocnicích. Rektor Martin Bareš prohlásil, že je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty a že studenti pomáhali už několik měsíců.

Podle univerzity je to krok nesprávným směrem, který nepřináší dlouhodobé řešení a do současné situace vnese další chaos.

Podle mluvčího MUNI Pavla Žáry se k nesystémovému řešení vyjádřila i Asociace děkanů lékařských fakult ČR s tím, že již třetí vyhlášení pracovní povinnosti ohrožuje kvalitu výuky a může mít negativní dopad na celou společnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků