Hlavní obsah
Při „výtvarce“ bývá veselo. Foto: Vladimír Plesník, Právo

Nerudovci a budoucí lídři luští rovnici aneb Pražští gymnazisté v Emirátech

Patnáctiletý Filip Pelíšek „doňahňal“ na podložce pestrobarevnou hmotu, z níž měl tvořit své dílko. Ještě netušil, že ho v závěru hodiny předmětu umělecká výchova čeká překvapení – přesvědčí se, jak se píše jeho jméno v arabštině. Filip chodí na Gymnázium Jana Nerudy v Praze a se spolužáky oplatil žákům Future Leaders („budoucí lídři“) International Private School v Abú Zabí (hlavní město SAE) jejich březnový výjezd do Prahy.

Při „výtvarce“ bývá veselo. Foto: Vladimír Plesník, Právo
Nerudovci a budoucí lídři luští rovnici aneb Pražští gymnazisté v Emirátech

„V Emirátech jsem si už předtím s rodiči užíval na dovolené, avšak tento pobyt je něco jiného. To je ponor do každodenního života,“ svěřil se Pelíšek, který navštěvuje 2. A v pražském gymnáziu.

Čas po ropě

Jana Wittbergrová, profesorka gymnázia, výpravy do Emirátů rozhodně nelituje: „Umožnila našim studentům poznat odlišnou kulturu, odlišnou mentalitu, jiný způsob výuky, a to vše na vlastní kůži, při osobní zkušenosti – to se v životě neztratí.“

Dodala, že se žádná srážka kultur nekonala, byť se projevily některé odlišnosti – kupříkladu islám částečně nepřipouští zpěv či pojetí kázně se liší od toho českého.

Předmět umělecká výchova patří k nejoblíbenějším.

Foto: Vladimír Plesník, Právo

„Možná je to idealistický, až pošetilý záměr, ale vytkli jsme si jako jeden z cílů, aby po Česku zůstalo v Emirátech něco trvalejšího, až se brány výstaviště 10. dubna 2021 uzavřou,“ vysvětlil Jiří František Potužník, generální komisař české účasti na EXPO 2020 v Dubaji.

I tentokrát spojil Potužník síly s investorem Saifem Mubarakem Fadelem Al Mazrouei, fanouškem Česka a zakladatelem školy. I on klade důraz na slůvko „až“, protože patří mezi ty lídry Emirátů, kteří připravují zemi na situaci, až dojde ropa.

Škola vznikla „na žlutém písku“

Ve vedení školy nechybí investorův syn Mohammed. „Schopnost vzdělávat se a prosadit se spoluručí za budoucnost jednotlivců i států,“ přemítá Mohammed.

Ředitel školy John Bayramian

Foto: Vladimír Plesník, Právo

Ředitel John Bayramian školu loni rozbíhal na zelené louce, přesněji řečeno na žlutém písku.

„Je to rovnice, směřujeme k výsledku a odkrýváme neznámé. Těší mě, že i spolu s pražskými dětmi,“ uzavřel.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků