Hlavní obsah
 

Nefritový králík vypátral, co se ukrývá pod povrchem odvrácené strany Měsíce

Čínská lunární mise Čchang-e 4 odhaluje, co se nachází pod povrchem na odvrácené straně naší přirozené družice. Zařízení dané čtvrté čínské sondy zkoumá vnitřek Měsíce až do hloubky pár desítek metrů.

 
Nefritový králík vypátral, co se ukrývá pod povrchem odvrácené strany Měsíce

Dne 3. ledna 2019 přistála sonda Čchang-e 4 ve Von Kármánově kráteru na jižním pólu Měsíce. Několik hodin po přistání vypustila svůj rover Nefritový králík 2 (Jü-tchu 2), aby začal prozkoumávat povrch tělesa.

Zařízení používá podle odborné publikace Science Advances speciální radar (Lunar Penetrating Radar), aby vyslal radiové signály pod povrch Měsíce do hloubky 40 metrů. Podle nynějšího vyjádření Číňanů je to třikrát větší hloubka, než do jaké se dostala jejich sonda Čchang-e 3 při předchozí misi.

Důsledek kolize Měsíce s asteroidy?

Po zkombinování radarového obrazu s tomografickými daty a kvantitativní analýzou vědci zjistili, že podpovrchová vrstva je tvořena převážně z vysoce porézního, zrnitého materiálu, zapuštěného mezi balvany různých velikostí.

Je to zřejmě důsledek častých kolizí Měsíce s původními meteoroidy či menšími asteroidy a dalším kosmickým „smetím“ během prvních dnů Sluneční soustavy, píše zpravodajská stanice CNN.

Když totiž nějaký objekt zasáhne Měsíc, náraz vytvoří vlnu úlomků. Z kráterového povrchu se během působení toku času stane vrchní vrstva, pod kterou jsou ukryty balvany.

Lunární vozítko Nefritový králík 2 na odvrácené straně Měsíce

Foto: Reuters

Výzkumníci podle agentury Reuters tvrdí, že nová zjištění mohou vrhnout více světla na geologický vývoj druhé strany Měsíce. A jak Nefritový králík 2 pokračuje v průzkumu oblasti, zkoumá se také možnost pozdějšího dopravení vzorků k zevrubnější analýze na Zemi.

Odvrácená strana není z naší planety vidět vlivem vázané rotace, povrch tam brázdí více kráterů než přivrácenou stranu. Má ale méně „moří” – temných planin, které vznikly dávnou vulkanickou činností.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků