Hlavní obsah

NASA vypustila první meteorologický satelit nové generace

Nosná raketa Atlas V vynesla v neděli z floridského Mysu Canaveral první ze čtyř geostacionárních meteorologických satelitů nové generace, které americká vesmírná agentura NASA připravuje pro americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Mají být schopné sledovat v reálném čase tvorbu bouří nad americkým kontinentem a umožnit tak lepší předpovědi počasí.

NASA vypustila první meteorologický satelit nové generace

Vypuštěný satelit GOES-R (Geostationary Operational Environmental Satellite) bude posílat záběry zachycující vývoj počasí a formování nejnebezpečnějších bouřek v časovém rozmezí od pěti minut do 30 vteřin. Tato schopnost podle očekávání vědců přispěje k přesnějším předpovědím počasí.

„Nehybně” ve výšce 35 tisíc kilometrů

Cílová geostacionární dráha této družice za miliardu dolarů (25,5 miliardy korun), která bude podle NASA známa pod označením GOES-16, se nachází ve výšce zhruba 35 tisíc kilometrů. Z pohledu pozorovatele na Zemi bude přístroj zdánlivě stále na jednom místě.

Start rakety Atlas V

Foto: Profimedia.cz

Aby se satelit nacházel na geostacionární dráze a z povrchu naší planety se jevil nehybný, musí se pohybovat kruhovou rychlostí v rovině rovníku a musí mít stejnou úhlovou rychlost jako Země.

Vývoj celého nového systému, tvořeného čtyřmi satelity, stál 11 miliard dolarů (281 miliard Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků