Hlavní obsah
 

NASA poprvé zahájí misi na Mars ze západního pobřeží USA

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) příští měsíc poprvé v historii zahájí svou misi na Mars ze západního pobřeží USA, konkrétně z Kalifornie. První příležitost k vynesení výzkumné sondy InSight do vesmíru nastane 5. května. Letět má zhruba půl roku, než rudé planety dosáhne.

 
NASA poprvé zahájí misi na Mars ze západního pobřeží USA

Okna pro start rakety Atlas V, která sondu dopraví na její letovou dráhu, jsou od 5. května do 8. června, a to každý den po dvě hodiny. K prvnímu pokusu, neohrozí-li start počasí či technická závada, dojde 5. května ráno z kosmodromu u Vandenbergovy letecké základny. Tato především vojenská základna se nachází severně od Los Angeles.

Starty amerických družic k Marsu - rovněž meziplanetární lety raket - se v USA přitom obvykle uskutečňují z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral, tedy z východního pobřeží.

Vizualizace startu rakety Atlas V

Foto: NASA/JPL-Caltech

Čím výše raketa vystoupá, tím více bude vidět. NASA odhaduje, že ji bude moci sledovat deset miliónů Kaliforňanů. Ať už úspěšně odstartuje kdykoli, 485 miliónů kilometrů dlouhou cestu k planetě má sonda InSight po oddělení od rakety zakončit 26. listopadu, píše úřad na svém webu.

Zkoumání vzorků půdy

Jakmile se vesmírné plavidlo přiblíží k atmosféře Marsu, zahájí šestiminutový sestup ve výšce zhruba 130 kilometrů nad povrchem. Během přistávání by dle informací agentury Reuters mělo zbavit svého tepelného štítu a nasadí padák. Po přistání zůstane stát na místě.

Sonda InSight během příprav na misi

Foto: Profimedia.cz

Uplatnit se má při zkoumání rudé planety, zejména vědce zajímá analýza vzorků půdy z hlubin planety.

Sonda InSight

Foto: NASA/JPL-Caltech

Příští rok by navíc měla absolvovat první krátké lety i nejsilnější raketa vizionáře Elona Muska, která má za pár let k Marsu dopravovat náklad i lidi. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků