Hlavní obsah
 

Nad Seattlem proletěly hořící trosky rakety Falcon, která nečekaně zůstala 22 dní na orbitě

Obyvatele regionu Pacific Northwest na severozápadě Severní Ameriky, zejména v americkém městě Seattle, ve čtvrtek zarazil výrazný úkaz na noční obloze. Jasně planoucí pruhy jisker zdánlivě pomalu letící na obloze však nebyly nějakým přirozeným jevem, ale troskami stupně rakety Falcon 9, které měly jako už tzv. vesmírné smetí shořet po vstupu do zemské atmosféry. Informovala o tom agentura AP.

 
Nad Seattlem proletěly hořící trosky rakety Falcon, která nečekaně zůstala 22 dní na orbitě

Světelná podívaná byla způsobena návratem druhého stupně rakety „dolů” po 22 dnech na oběžné dráze. Firma SpaceX s ní 4. března vynesla tehdejší várku cca 60 družic Starlink pro budoucí připojení k internetu.

Samovolně do atmosféry

„Po ukončení aktivní činnosti se nepodařil onomu hornímu stupni zážeh, který ho měl zbrzdit (zpomalit) a navést zpátky do atmosféry, kde měl zaniknout,” vysvětlil pro Novinky popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti.

„Tudíž stupeň zůstal tři týdny na nízké oběžné dráze a teprve teď vstoupil samovolně do horních vrstev atmosféry, kde vytvořil zajímavou podívanou,” popsal.

Rozhodně to podle něj nebude tak, že až nyní by se technikům podařilo motor oživit a stupeň zpomalit.

„To určitě nikdo neřešil, bylo jasné, že poměrně brzy stejně vstoupí do atmosféry samovolně,” poznamenal.

Bolid by byl rychlejší

Že šlo s největší pravděpodobností skutečně o hořící pozůstatky raketového stupně, odhalil podle magazínu Forbes astrofyzik Jonathan McDowell z amerického ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

„Druhému stupni Falconu se od 4. března nepodařil zážeh na opuštění orbity a nyní se vrací po 22 dnech na oběžné dráze,” konstatoval McDowell na svém Twitteru – samozřejmě tím nemyslel řízený návrat s přistáním, ale návrat do atmosféry, kde se má aparát sám zlikvidovat. Šlo podle něj o zhruba třítunovou část o rozměrech 7 x 3,6 metru.

Národní meteorologická služba v Seattlu astrofyzikův závěr podpořila s tím, že kdyby šlo kupříkladu o bolid (velmi jasný meteor), pohyboval by se naší atmosférou výrazně rychleji. Dodala, že v regionu zatím nedošlo k hlášení pádu nějakých neshořelých úlomků.

„Na nízkých drahách jsou všechna tělesa intenzivně brzděna kontaktem o zbytky atmosféry (na molekulární úrovni), které je zpomalují, a tím snižují jejich dráhu. Až nakonec zpomalí tak, že ‚spadnou' do horní části atmosféry, kde shoří. Určitě to tedy byl samovolný vstup do atmosféry,” dodal na závěr pro Novinky Halousek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků