Hlavní obsah
Vesmírná loď Sojuz odstartovala k ISS (archivní foto) Foto: Reuters

Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazila nová posádka

Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dorazila nová tříčlenná posádka. Dopravila ji tam ruská kosmická loď Sojuz MS-05, která v pátek odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Informovala o tom agentura DPA.

Vesmírná loď Sojuz odstartovala k ISS (archivní foto) Foto: Reuters
Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazila nová posádka

Zhruba šestihodinový let na stanici absolvovali ruský kosmonaut Sergej Rjazanskij, americký astronaut Randolph Bresnik a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Noví tři členové posádky komplexu se připojí k nynějším třem obyvatelům Mezinárodní vesmírné stanice. Jsou jimi americká astronautka Peggy Whitsonová, která je velitelkou nynější mise na ISS, ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a další Američan Jack Fischer.

Záznam ze startu rakety Sojuz s tříčlennou posádkou

Video: AP

Rjazanskij, kterému je 42 let, a o sedm let starší Bresnik letí do vesmíru podruhé. Jejich 63letý italský kolega Nespoli je zkušenější, na oběžné dráze už dvakrát byl.

Bresnik v roce 2009 strávil na ISS 11 dní, tehdy tam cestoval raketoplánem. Kosmický lékař Rjazanskij pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici 166 dní, od září 2013 do března 2014. Nespoli na orbitální komplex přiletěl poprvé v roce 2007 k patnáctidennímu pobytu raketoplánem Discovery, který tehdy na stanici dopravil modul Harmony. Podruhé už strávil na oběžné dráze kolem Země šest měsíců - od prosince 2010 do května 2011.

Rjazanského podle agentury TASS čeká v rámci jeho pracovního plánu už v srpnu pracovní směna v otevřeném kosmickém prostoru. Spolu s Jurčichinem budou mít například za úkol vyčistit jedno z oken ruské části ISS. Odmontují také anténu umístěnou na modulu Zvezda a vrátí se se vzorky, na kterých se zkoumá působením kosmického prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků