Hlavní obsah
 

Kouř z australských požárů by mohl obkroužit celou zeměkouli

Americká kosmická agentura NASA předpokládá, že kouř ze zničujících australských požárů buše by nakonec mohl obletět celou Zemi a opět se ocitnout nad Austrálií. Plyne to ze satelitních záběrů, které zachycují pohyb kouře, jenž se už dostal nad Jižní Ameriku a planetu obletěl ze tří čtvrtin.

 
Kouř z australských požárů by mohl obkroužit celou zeměkouli

„Během týdne družice NASA pozorovaly v atmosféře mimořádné množství kouře z australských požárů a jeho částečné rozptýlení na východě,“ uvedla NASA. „Očekává se, že kouř udělá nejméně jeden plný okruh okolo světa a ještě jednou se vrátí na oblohu nad Austrálií,“ dodala.

Astrofyzička z Univerzity v Novém Jižním Walesu Lisa Harvey-Smithová na základě satelitních záběrů dospěla k podobným závěrům. „Předpokládala bych, že kouř zcela obkrouží zeměkouli a bude v následujících dnech zase vidět nad jižními částmi Západní Austrálie. Ale zřejmě ne ze země, ale až vysoko v atmosféře,“ řekla stanici ABC.

Kouř nad jižní polokoulí na satelitních záběrech

Foto: NASA Earth Observatory

NASA uvedla, že kouř během čtrnácti dnů postupoval směrem na východ přes Tasmánské moře, Tichý oceán a dostal se až nad Jižní Ameriku, kde způsobil řadu barevných efektů při rozbřesku a soumraku.

Podle profesorky Harvey-Smithové už oblak kouře obletěl tři čtvrtiny Země. Hnán je bouřemi, které vznikají z požárů, jejichž kouř se dostal až do výše 17 kilometrů. „V této výšce se kouř pohybuje relativně nedotčeně nad většinou atmosférických jevů,“ upřesnila.

Tmavý sníh na Novém Zélandu

„Kouř má velký dopad na Nový Zéland, vyvolal zhoršení kvality ovzduší a viditelně ztmavil sníh na vrcholcích hor,“ uvedla NASA.

Agentura zároveň potvrdila, že horký vzduch z požárů a dým ve velkých výškách způsobily bouřky vznikající z horka, které byly zaznamenány v Novém Jižním Walesu, ve státě Victoria, v Adelaidských horách a na Klokaním ostrově.

Australský meteorolog Nate Byrne se ale domnívá, že se kouř z větší části už rozptýlil, takže už nebude nad Austrálií vidět. Přesto nevyloučil, že by obyvatelé v Perthu mohli brzo zažít nejasné dny.

„Částice kouře nemizí. A čím více jich je, tím je pravděpodobnější je, že budou schopné obletět celou Zemi a možná udělat několik obletů. Je to jako, když vidíte velké erupce sopek. Popel z nich se může obletět Zemi několikrát,“ uvedl Byrne.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků