Hlavní obsah

K výzkumu v laboratoři motivují mladé vědce Nobelovkou

Nadané děti se často na středních školách při výuce tak trochu nudí. Proto je třeba talenty vyhledávat a už jako náctiletým jim otevírat špičková univerzitní pracoviště. Právu to řekl profesor René Kizek, který do své brněnské laboratoře přivedl první nadané středoškoláky. Právě v jejich řadách je třeba hledat budoucí naděje české vědy, které by třeba jednou mohly získat i Nobelovu cenu.

K výzkumu v laboratoři motivují mladé vědce Nobelovkou

„Tyto talentované děti jsou už ve věku, kdy mohou skutečně něco udělat, nejsou zamotané do intrik a balastu, který na sebe starší lidé postupně nabalí,“ řekl Právu Kizek, jenž působí na Ústavu humánní farmakologie a toxikologie Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

„Mladí jsou svobodní a mohou střelit i tím směrem, kam by se starší neodvážili. Místo abychom je institucionalizovali, tak bychom jim měli dát co největší svobodu, aby ukázali, co v nich skutečně je. Prostředí ve školách totiž může jejich talent úplně zabít,“ dodal.

Ti šediví pánové, kteří si pak chodí pro ceny, objevy učinili v době, kdy byli na začátku kariéry.
René Kizek, Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně

„V kolika letech dostali svoje geniální nápady Elon Musk, Steve Jobs, Bill Gates nebo Marie Curie-Skłodowská? James Watson, který obdržel společně s Francisem Crickem Nobelovu cenu za objev struktury DNA, učinil tento objev jako pětadvacetiletý,“ upozornil Kizek.

„A takové by měly být ambice mladých lidí, měli by vidět, že věda má cenu a že mohou zkusit zaútočit na zlatou medaili pana Nobela. Objevy se dělají ve dvaceti třiceti letech. Ti šediví pánové, kteří si pak chodí pro ceny, je totiž učinili v době, kdy byli na začátku kariéry,“ zdůraznil.

Středoškolačky Anna Navrátilová a Zuzana Tylšarová dostaly unikátní příležitost poznat výzkum ve špičkové laboratoři.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Kizek se dlouhodobě věnuje nanotransportérům léčiv, stojí například za vývojem domácího testu na rakovinu prostaty. Nejenom svůj tým by rád doplnil o talentované studenty, kteří dnes ještě sedí ve středoškolských lavicích. „V tom věku se totiž mladí lidé rozhodují, co budou dělat. Proto má smysl si ty nadané tipovat a vytáhnout si je,“ prohlásil Kizek.

Jeho laboratoř se proto snaží jít příkladem. Ve spolupráci s Vyšší odbornou školou potravinářskou a Střední průmyslovou školou mlékárenskou v Kroměříži, kam odešla učit jedna z Kizkových bývalých studentek, se rozhodla dát šanci mladým lidem, aby poznali práci ve špičkové laboratoři.

Velká zkušenost

V první fázi mělo třicet středoškoláků odborný kroužek na své škole. Deset vybraných pak odjelo do Brna na týdenní stáž. Poté zůstalo pět nejlepších, kteří mohli v laboratoři pracovat další dva týdny. Dvě nejtalentovanější studentky zůstaly ještě další týden.

Maturantka Anna Navrátilová tak mohla zkoumat antibakteriální vlastnosti stříbra a selenu, její kamarádka Zuzana Tylšarová zase pracovala na analýze exprese nádorových buněk po ovlivnění nanočásticemi.

„Byla to velká zkušenost zejména s ohledem na přesnost práce, zdaleka to není takové jako ve škole,“ svěřily se dívky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků