Hlavní obsah
Snímek ledovce, který měl potopit legendární Titanic. Fotograf si spletl rok a uvedl 1913, šlo však o rok 1912. Foto: Profimedia.cz

Draží se unikátní fotka ledovce, který poslal ke dnu Titanic

Ve Velké Británii chystají dražbu pozoruhodné fotografie osudného ledovce, který ze 14. na 15. dubna 1912 s největší pravděpodobností způsobil potopení legendárního lodního kolosu Titanic. Snímek velkého ledovce pořídil pouhé dva dny před tragédií kapitán dalšího plavidla Etonian William F. Wood.

Snímek ledovce, který měl potopit legendární Titanic. Fotograf si spletl rok a uvedl 1913, šlo však o rok 1912. Foto: Profimedia.cz
Draží se unikátní fotka ledovce, který poslal ke dnu Titanic

Zeměpisné souřadnice 41° 50' severní šířky a 49° 50' západní délky zapsané Woodem ukazující polohu ledové masy, taktéž i vzhled ledovce velmi se podobající nákresům od námořníků z Titaniku - to vše jasně naznačuje, že skutečně může jít o jeden a ten samý kus mořského ledu.

Vrak Titaniku se totiž v roce 1985 našel na souřadnicích 41° 43' 55" severní šířky a 49° 56' 45" západní délky, a to asi čtyři kilometry pod hladinou severního Atlantiku a 500 km od břehů kanadského Newfoundlandu.

Wood ledovec zachytil zhruba 40 hodin předtím, než se 14. dubna 1912 ve 23:40 srazil s Titanikem, který se pak ve 2:20 ráno potopil.

Woodovo psaní pradědečkovi i s přiloženými fotografiemi ledovce a paluby lodě Etonian

Foto: Profimedia.cz

Jakmile dorazil do New Yorku, Wood nechal snímek vyvolat a poslal jej pradědečkovi spolu s dopisem, ve kterém uvedl, že to byl právě ledovec, který poslal ke dnu slavný Titanic. „...Etonian uhání před vichrem a ledovcem, který potopil Titanic,“ napsal mimo jiné.

„... ledovec, který potopil Titanic...,“ psal Wood.

Foto: Profimedia.cz

Vyvolávací cena 12 000 liber

Historická černobílá fotografie, pořízená vlastně náhodou fotografickým nadšencem kapitánem Woodem, se tak opět objevila (dražila se i v roce 2012 v USA) 108 let po legendární katastrofě, která si tehdy vyžádala 1522 životů.

Dražit se má v sobotu 20. června v aukční síni Henry Aldridge & Son ve městě Devizes v britském hrabství Wiltshire, vyvolávací cena bude podle serveru The Daily Mail 12 tisíc liber (přes 350 tisíc korun).

Titanic se potopil v severním Atlantiku necelé tři hodiny po nárazu do ledovce. Jeho vrak objevil 3750 metrů pod hladinou americký oceánograf Robert Ballard v roce 1985. Od té doby z něj byla vyzvednuta řada cenných předmětů (některé jsou v muzeích, jiné v soukromých sbírkách), přičemž letos například odborníci usilují o to, aby mohli z rozpadajícího se parníku dostat i Marconiho telegraf.

Samotná osobní i nákladní loď S.S. Etonian byla zlikvidována roku 1918 během první světové války německou ponorkou SM U-61.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků