Hlavní obsah
 

Američané představili nové skafandry pro misi na Měsíc. Vhodné pro muže i ženy

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil dva nové skafandry určené pro misi Artemis, jejímž cílem je do roku 2024 vrátit lidi, konkrétně Američany, znovu na Měsíc. Oba obleky jsou navrženy pro lepší mobilitu a pohodlí astronautů, ale hlavně pro zvýšení jejich bezpečnosti, a to pro muže a ženy. Právě žena by se měla v rámci této mise na Měsíc poprvé vypravit.

 
Američané představili nové skafandry pro misi na Měsíc. Vhodné pro muže i ženy

První z nové generace skafandrů, červenomodrobílý oblek jménem Exploration Extravehicular Mobility Unit (krátce xEMU), budou astronauti nosit při průzkumu lunárního povrchu, zejména jeho jižního pólu.

Ten druhý, s oranžovým odstínem, který je nazvaný Orion Crew Survival System, je navržen tak, aby sloužil během startu plánované rakety Space Launch System (SLS) na Měsíc a poté při vstupu modulu lodi Orion do zemské atmosféry. Má se v případě nouze umět rychle natlakovat.

Příprava na Mars

„Poletíme na Měsíc už do roku 2024 a chceme, aby to bylo udržitelné,“ zmínil při představování skafandrů šéf NASA Jim Bridenstine s tím, že naše přirozená družice by měla být testovacím prostředím pro další výpravy, přičemž konečným cílem je podle něj dostat člověka na Mars.

Americký viceprezident Mike Pence i proto již letos v březnu nařídil NASA, aby do roku 2024 přistála na měsíčním povrchu.

Samotný skafandr xEMU tak bude prvním, který se na Měsíc dostane od roku 1972. Oproti těm z doby misí Apollo obsahuje různá vylepšení, má vyhovovat mnohem více typům postav a velikostí.

Obleky jsou též vybaveny zlepšeným zařízením pro odbourávání oxidu uhličitého (CO2), tudíž astronautům nyní vzduch vydrží na osm hodin s hodinovou rezervou. Bude i více chráněn proti měsíčnímu prachu.

Voda a nerostné bohatství

Bridenstine dále podle agentury Reuters poznamenal, že Měsíc drží miliardy tun vodního ledu, i když přesné množství a to, zda je přítomen ve velkých kouscích ledu nebo v kombinaci s měsíční půdou, zůstává neznámé.

Aby se to zjistilo, než astronauti dorazí na Měsíc, NASA spolupracuje s množstvím společností, jelikož do roku 2022 na lunární povrch nejprve chce umístit své nové rovery – samozřejmě ještě bez přítomnosti lidské posádky. Nerostné bohatství Měsíce Američany rovněž zajímá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků