„Úspěšně se podílíme na mnoha projektech v oblasti výzkumu vesmíru, proto si vážíme toho, že Andrew Feustel přijal naše pozvání. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát bude těžiště jeho programu v regionech,“ poznamenala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Program se totiž uskuteční nejen v Praze, ale i v Terezíně, Olomouci, OstravěBrně. Dané besedy pro veřejnost budou tlumočeny a budou přístupné zdarma.

Americký astronaut Andrew Feustel

Americký astronaut Andrew Feustel

FOTO: Akademie věd ČR

Feustel, který je oficiálně 494. člověkem, který se dostal na oběžnou dráhu, poděkoval organizátorům za pozvání a zdůraznil, že vše, co děláme mimo Zemi, děláme pro Zemi. Rád by inspiroval i české mladé lidi.

Cesty do vesmíru chce propagovat a rád by se přímo či nepřímo zúčastnil potenciálního dalšího vyslání člověka na Měsíc v následujících letech. Pobyt ve vesmíru prý nikdy není rutina. Základ je posouvání lidského poznání, i proto neodmítá možný výskyt jednoduchých forem života na Marsu. Uvidíme, co nám ukážou geologické a chemické průzkumy za pět či deset let, dodal na tiskové konferenci.

Americký astronaut Andrew Feustel vystoupil v pátek 5. dubna na tiskové konferenci v Praze. Na snímku s manželkou Indirou

Americký astronaut Andrew Feustel vystoupil v pátek 5. dubna na tiskové konferenci v Praze. Na snímku s manželkou Indirou

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Aktuální konference se kromě Feustela a jeho ženy Indiry, která má české kořeny, účastní i předsedkyně Akademie věd a americký velvyslanec Stephen B. King. Maminka Indiry se narodila ve Znojmě a bydlela v Brně, nyní žije v Kanadě. Indira má v ČR stále několik příbuzných a učí se česky, takže astronautovo propojení s tuzemskem je vlastně její zásluha.

Neruda, krtek i kresba židovského chlapce v kosmu

Andrew Feustel z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) navštívil Česko poprvé v roce 2009, a to po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu, při němž si do svého osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy.

Andrew Feustel při výstupu do volného kosmu 14. června 2018

Andrew Feustel při výstupu do volného kosmu 14. června 2018

FOTO: Twitter Oleg Artemyev

Podruhé letěl roku 2011 v raketoplánu Endeavour – na ISS. Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací, postavičku Krtka od Zdeňka Milera, který se tak stal „českým astronautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze, jak připomněl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Astronaut Feustel opět bere do vesmíru předmět spjatý s Českem
Další snímky ČR z vesmíru. Po Praze vyfotil americký astronaut i Plzeň a Znojmo

Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i z třetího Feustelova letu v roce 2018, kdy astronaut strávil na kosmické stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval takzvaný Krtek astronaut – v menším provedení, jelikož v kabině lodě Sojuz bylo pro cestu na stanici méně místa než v raketoplánu.

S sebou vzal také kresbu židovského chlapce „Měsíční krajina“, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil roku 1942 v terezínském ghettu.

Měsíční krajina. Obrázek z židovského ghetta

Měsíční krajina. Obrázek z židovského ghetta

FOTO: Akademie věd ČR

Dosud strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. Jde tak podle AV ČR o jednoho z nezkušenějších astronautů na světě.

Program návštěvy Andrewa Feustela:
Pátek 5. dubna 2019 – Praha
10:00 Tisková konference v prostorách Knihovny AV ČR
Neděle 7. dubna 2019 – Praha
18:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost v Planetáriu Praha
Pondělí 8. dubna 2019 – Terezín
10:30 Návštěva a prohlídka Památníku Terezín. Andrew Feustel předá kresbu Petra Ginze, kterou měl s sebou na oběžné dráze. Pouze pro zvané.
Úterý 9. dubna 2019 – Olomouc
14:00 Přednáška s diskusí se studenty v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
18:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost v Pevnosti poznání
Středa 10. dubna 2019 – Ostrava
17:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě
Pátek 12. dubna 2019 – Mezinárodní den kosmonautiky – Brno
18:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost na Hvězdárně a planetáriu Brno