Šestikolový průzkumník Opportunity, zařízení o velikosti motorizovaného golfového vozíku, přistál na rudé planetě 24. ledna 2004 v oblasti zvané Meridiani Planum. Navržen byl tak, aby ujel 1000 metrů a pracoval 90 marsovských dnů (solů). Loni v únoru však už měl za sebou 5000 dnů, během nichž urazil vzdálenost 45 kilometrů.

„Patnáct let na povrchu Marsu je svědectvím nejen vynikajícího průzkumného stroje, ale i obětavého a talentovaného týmu, který nám umožnil rozšířit oblast objevování na rudé planetě,“ uvedl projektový ředitel Laboratoře proudových pohonů (JPL) NASA v Pasadeně John Callas.

„Toto výročí je však trochu hořkosladké – vzhledem k tomu, že v současné době nevíme, jaký je stav roveru. Děláme vše, co je v našich silách, abychom s Opportunity navázali spojení, ale jak čas běží, pravděpodobnost úspěšného kontaktu stále klesá,“ dodal Callas.

Ilustrační sada snímků z pohledu sondy Opportunity ukazuje postupné zatemňování oblohy Marsu. Vpravo už je Slunce zcela zakryté prachovou bouří.

Ilustrační sada snímků z pohledu sondy Opportunity ukazuje loňské postupné zatemňování oblohy Marsu. Vpravo už je Slunce zcela zakryté prachovou bouří.

FOTO: NASA/JPL-Caltech/TAMU

Poslední spojení Opportunity se Zemí se odehrálo loni 10. června, kdy hustá prachová bouře zakryla západní okraj oblasti Perseverance Valley, kde se rover nacházel. Množství prachu v ovzduší způsobilo nedostatek slunečního svitu potřebného pro dobíjení baterií, proto se stroj odmlčel. [celá zpráva]

Bouře, která nabyla celoplanetárního rozsahu, nakonec postupně ustala a nebe nad Perseverance Valley se opět vyjasnilo, ale Opportunity se Zemi už neozval. NASA se stále snaží navázat spojení aktivními pokusy (posíláním povelů a čekáním na reakci robotického výzkumníka) i pouhým „posloucháním“ případných signálů od roveru.

Rover našel důkazy o vodě

Během své mise Opportunity mimo jiné našel důkazy o někdejší přítomnosti vody na Marsu. Podpořil tak teorie, že na čtvrté planetě naší sluneční soustavy kdysi mohly být podmínky pro existenci života. [celá zpráva]

Opportunity byl ze Země vyslán v roce 2003 stejně jako jeho dvojče Spirit. Ten na Marsu přistál o dvacet dnů dříve než Opportunity a odmlčel se 22. března 2010. Poslední pokusy navázat s ním spojení byly ukončeny 25. května 2011.

Sada snímků od 31. května do 11. června z planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ukazuje současnou obří prachovou bouři na Marsu. Jsou tam znázorněna i vozítka Opportunity a Curiosity.

Sada snímků od 31. května do 11. června 2018 z planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ukazuje současnou obří prachovou bouři na Marsu. Jsou tam znázorněna i vozítka Opportunity a Curiosity.

FOTO: NASA/JPL-Caltech/MSSS

NASA má na Marsu ještě jedno robotické vozítko: Curiosity. To je vybaveno radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který využívá přirozený rozpad plutonia 238 a dodává energii dvěma lithium-iontovým bateriím. Díky tomu není sonda na slunečním záření životně závislá a může pracovat nepřetržitě.

Loni tam například nalezla pradávné stopy organických látek. [celá zpráva]

Může se vám hodit na Seznamu: