Zlepšení stavu ozonové vrstvy, která Zemi chrání před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce, je podle vědců důsledkem zastavení výroby škodlivých látek.

Zejména freony se masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. Situace se zlepšila hlavně díky Montrealskému protokolu z roku 1987, který výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu zastavil.

Vítězství bude možné vyhlásit až po roce 2060.Paul Newman, NASA

V nejkritičtějších dobách na konci minulého století se ozonová vrstva ztenčila o deset procent, uvádí zpráva OSN. Po roce 2000 naopak s každou dekádou o jedno až tři procenta narůstá. Ozonová díra nad jižním pólem byla letos o 16 procent menší, než udávaly rekordní hodnoty z roku 2006.

Ozonová vrstva začíná asi deset kilometrů nad zemí a je silná zhruba 40 kilometrů. Bez zastavení výroby látek poškozujících ozon by se do roku 2065 vrstva zmenšila o dvě třetiny.

Vyhráno ještě není

Vědci ale podle agentury AP varují, že vítězství je sice na dosah, ale stále není jisté. V poslední době se podle nich objevily náznaky, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. Novinky o používání léta zakázaného plynu informovaly v květnu. [celá zpráva]

Stopy pak vedly s největší pravděpodobností do některých továren v Číně.

ČTĚTE TAKÉ:
Rok 2015: Ozonová díra se hodně zvětšila, podle vědců ale nic nehrozí
Rok 2016: Léčba zabrala, ozonová díra se zaceluje

Substance, které škodlivé látky nahrazují, navíc přispívají ke skleníkovému efektu. Dodatek k Montrealskému protokolu, který má vstoupit v platnost příští rok, by měl tento problém pomoci řešit.

„Vítězství bude možné vyhlásit až po roce 2060,” prohlásil Paul Newman, expert amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Oslavovat podle něho budou až naši vnuci.