Cílem petice školských odborů je zvýšení učitelských mezd a také výdajů na vzdělávání.

„Učitelé potřebují peníze, podporu a svobodu,” konstatovala Gabriela Hrušková za uskupení Učitelská platforma. Podle ní učitelé nevěří slibům o navyšování platů. [celá zpráva]

„Chceme záruky a jasný kontrolovatelný plán, že do roku 2020 by průměrný plat pedagoga měl dosahovat 130 procent průměrné mzdy ve státě,” dodala.

Ministryně financí sumu zatím nepřislíbila

Ministerstvo školství bude pro příští rok usilovat o navýšení svého rozpočtu zhruba o 30 miliard korun. Peníze chce využít na změny financování regionálního školství, pro vysoké školy i na růst výdělků.

Podle plánu by se od ledna měly zvýšit učitelům platové tarify o deset procent, uvedl po nedávném jednání tripartity ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) sumu zatím nepřislíbila. Parlament by měl proto Plagu podle jeho předchůdkyně Kateřiny Valachové (ČSSD) podpořit v tom, aby plánované peníze získal.

Spory o částku, příplatky i odměny

Učitelům se tarify zvedly loni na podzim o 15 procent. Ministr žádal kraje, aby mu do konce dubna doložily, kolik jim na přidání letos chybí. Asociace krajů oznámila, že schází 2,5 miliardy korun. Podle Plagy částka tak vysoká není. Pro regiony by chtěl ale letos ještě dodatečně zajistit 1,2 miliardy korun.

Na nedodržené sliby politiků si stěžoval viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček. Podle něj by se současně měly zvýšit peníze na nadtarifní složku platu, neboť například dvouprocentní navýšení není motivační.

Možné je navýšení peněz na tuto složku o 15 procent na osobní odměny učitelů, aby bylo možné ocenit dobré učitele, jak zmínila náměstkyně ministra školství Zuzana Matušková. Za optimální označil takové navýšení předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček. Podle něj je ale třeba navýšit i třídnické příplatky, což chce Valachová zajistit poslaneckou novelou zákona.

Slíbené navýšení učitelských platů je podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové minimem, ale nezaručí nutnou generační obměnu učitelů, z nichž většina je starší 55 let. Polovina absolventů pedagogických fakult dává mimo jiné kvůli nízkým platům ve školství přednost soukromému sektoru.

Loni činil průměrný plat pedagogů v ČR 31 632 korun, přičemž průměrná mzda činila 29 504 Kč hrubého měsíčně. Za tři roky by se podle plánů ministerstva měl plat učitelů zvednout v průměru ke 46 tisícům měsíčně.