„Rostlinní fyziologové se doposud zabývali studiem společenstev jen na několika místech ostrova. Letos mají v plánu prozkoumat prostorové rozšíření nižších rostlin a mikroorganismů,“ uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU.

FOTO: Masarykova univerzita

Dron se dostane na nepřístupná místa

K výzkumu využijí mimo jiné bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením a dostanou se také na nepřístupná místa.

Počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

„Z fotografií a videonahrávek povrchu budeme vytvářet trojrozměrné modely. Kromě rozšíření nižších rostlin se chceme soustředit především na ledovce, dlouhodobě zmrzlou půdu a také na aktivní vrstvu, která v letním období rozmrzá,“ řekl Nývlt s tím, že počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

FOTO: Masarykova univerzita

FOTO: Masarykova univerzita

Odolnost nových technologií

Po několika letech odborníci využijí také georadar, který pomůže se zkoumáním mocnosti a vlastností ledovců. Geolog výpravy bude následně zkoumat dřívější sopečné činnosti na ostrově.

FOTO: Masarykova univerzita

Kromě přírodovědných výzkumů bude pokračovat spolupráce s průmyslovou sférou, kdy se bude testovat odolnost nových technologií, jako jsou polymery či nátěrové hmoty v antarktických podmínkách.

FOTO: Masarykova univerzita

Letošní expedice má sedmnáct členů, kromě MU se budou výzkumu věnovat dva vědci z Univerzity Karlovy a také dva zahraniční odborníci, ze SlovenskaTurecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu. S návratem účastníci počítají v polovině března.