K zatmění Měsíce dochází ve chvíli, kdy je jediná přirozená družice naší planety zastíněna Zemí. A to navíc pouze za úplňku. Kvůli tomu, že je měsíční dráha nakloněna ve srovnání se zemskou zhruba o pět procent, nedochází k tomuto astronomickému jevu během každého úplňku, ale maximálně třikrát do roka.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zatmění přirozené družice Země mohli lidé sledovat nad asijským a americkým kontinentem.

Zatmění přirozené družice Země mohli lidé sledovat nad asijským a americkým kontinentem.

FOTO: Mike De Sisti, ČTK/AP

Zbarvení Měsíce způsobuje slabé sluneční záření, které se lomí přes zemskou atmosféru a proniká do zemského stínu. Díky tomu mění přirozená družice naší planety během více než hodinové show zbarvení od oranžové přes krvavě červenou až po hnědou barvu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Krvavý Měsíc nad Indií a Čínou. Zdroj: Reuters

„Kouzlo tohoto astronomického jevu spočívá ve stejném slunečním záření, které je viditelné na Zemi při východech a západech Slunce,“ uvedl astronom Tony Phillips ze serveru SpaceWeather.com.

V noci z úterý na středu mohli lidé sledovat zatmění Měsíce v Austrálii, Severní Americe, na západě Jižní Ameriky a ve východní Asii. Letos se však nejednalo o první zatmění, krvavý Měsíc byl viditelný už 15. dubna.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Úchvatný pohled na krvavý Měsíc se naskytl lidem v australském Melbourne také letos v dubnu

zdroj: Reuters

Na jaře ani v noci z úterý na středu však nebylo možné sledovat tento astronomický jev z území České republiky. Krvavý Měsíc však půjde opět vidět příští rok 28. září a tentokráte bude viditelný i z tuzemska a dalších evropských států.

Doruda se přirozená družice naší planety zbarví také 4. dubna 2015, to však opět nepůjde z Česka vidět.