Infiltrování do objektů nebo pozic na nepřátelském území je vždy nebezpečný podnik, ale letecké či satelitní snímky neodhalí potřebné detaily. Proto si chce armáda pomoci s roboty, kteří se mohou dostat přes rozličné překážky a zajistit potřebný průzkum.

Na dálku řízené autíčko nazvané Písečná blecha je jedním z nich a kromě schopnosti skákat, je vybaveno stabilizačním systém a kamerou. Videozáznam ukazuje, jak dokáže autíčko vyskočit na nízký dům s plochou střechou a pak se dostat i dolů. Pokud nebude mít Pentagon zájem, předpovídá server Gadget Review Písečné bleše komerční úspěch, protože na dálku ovládané modely jsou poměrně oblíbené, a když budou umět ještě takto skákat...

Ovšem Boston Dynamics by modeláře mohla nadchnout i s dalšími roboty ze své stáje, které jsou však často složitější a náročnější.

Jako ještěrky i muly

Například robotek RiSE umí šplhat po kolmých stěnách, protože se jeho konstruktéři inspirovali u ještěrek. Měl by tak dokázat překonávat zdi, nebo se vyšplhat po kmenech stromů. To vše při délce čtvrt metru, dvoukilogramové hmotnosti a rozvážné rychlosti 0,3 m/s.

Video

Robot Rise  Zdroj: Boston Dynamics

Do náročného terénu, kde by mohla kola zcela selhat, jsou pak určeni roboti, jejichž pohybové ústrojí inspirovali psi či muly.

Takový je i LS3, jehož účelem už není především průzkum, ale má fungovat jako zásobovací mezek pro jednotky v terénu. Zařízení připomínající komického koníka má být schopno po dobu 24 hodin poskytovat podporu jednotce na vzdálenost přes 30 kilometrů a přenášet na 180 kilogramů munice či jiných zásob. Zároveň má LS3, kterého letos čekají testy v poli, automaticky sledovat velitele týmu nebo dorazit na místo určení na základě navigace GPS.

Video

Robot Petman   Zdroj: Boston Dynamics

Další roboti imitují pohyb geparda - CHEETAH nebo samotného člověka - PETMAN.