Fyzici z londýnské Imperial College podle serveru The Telegraph získali důkaz, že je skutečně možné, aby se těleso přemístilo z jednoho místa na druhé, aniž by jeho dráha byla pozorovatelná. Jako kdyby pohyb objektu někdo vystřihl z filmového pásu.

Ovšem startrekovou analogii použili, aby svůj nápad lépe prodali. V první fázi doufají, že se jim jejich teoretický koncept podaří využít při vývoji rychlejších a silnějších počítačů.

Vedoucí projektu profesor Martin McCall uvedl, že jejich postup je založen na rozdělení paprsků světla, které směřují k oku. Urychlením paprsku, který je vepředu a zpomalením toho, který je vzadu, vznikne mezera, kterou je možno využít pro nějakou událost nebo akci.

 

Představte si dálnici s hustým provozem rychle jedoucích aut. A vy chcete umožnit chodcům, aby přešli z jedné strany na druhou, aniž byste museli provoz zastavit. A tak ve vybraném místě auta vepředu zrychlíte a auta před vybraným místem zpomalíte.fyzik Alberto Favaro

 

Následně obrácením rychlostí může být mezera opět uzavřena předtím, než světlo dorazí do oka a z pohledu pozorovatele se nic nestane. V současnosti by mělo být možné „odseknout“ dvě tisíciny z milióntiny sekundy, Nicméně vědci věří, že v budoucnosti to budou sekundy i minuty.

Vědci v předchozích experimentech dokázali světlo ohnout kolem objektů, což je také může učinit neviditelnými.

Nový přístup je však odlišný. „Představte si dálnici s hustým provozem rychle jedoucích aut. A vy chcete umožnit chodcům, aby přešli z jedné strany na druhou, aniž byste museli provoz zastavit. A tak ve vybraném místě auta vepředu zrychlíte a auta před vybraným místem zpomalíte. Chodci přejdou a náhodný pozorovatel si ničeho nevšimne,“ vysvětluje fyzik Alberto Favaro.

Výzkumníci nyní chtějí teorii ověřit. K useknutí oné tisíciny milióntiny sekundy potřebují dva kilometry optických kabelů namotaných kolem cívky. Na sekundové schování by se současnou technologií potřebovali přes 300 miliónů kilometrů optického kabelu.