Hlavní obsah

Zlínská Fakulta technologická umožní opět zažít vědu na vlastní kůži

Novinky, Kateřina Martykánová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V pátek 22. ledna se na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně už podruhé otevřou dveře všem, kteří mají zájem o studium, ale i o přírodní a technické vědy. Akce proběhne v Laboratorním centru Fakulty technologické od 9 do 15 hodin.

Foto: UTB Fakulta technologická

Jak vypadá průměrný obličej?

Článek

Hlavním úkolem Dne otevřených dveří je poskytnout co nejvíce informací o možnostech studia a ukázat návštěvníkům, jak se žije za zdmi Fakulty technologické. Jako zdroj informací budou připraveni studenti jednotlivých oborů, kterých se lze zeptat, co vlastně ve škole dělají, jak je studium náročné nebo třeba jací jsou pedagogové.

Nebudou chybět ani informace od studijního oddělení a od pedagogů. Bude možné se ptát na cokoliv, od studovaných předmětů, přes stipendia, přijímacího řízení až po možnosti ubytování. Probíhat budou i informační přednášky a prohlídky výukových prostor a laboratoří.

Fakulta technologická si ale pro letošek připravila i něco navíc - „Vědu na vlastní kůži.“ O co jde? V podstatě se jedná o velký experiment, jehož cílem je popsat typického návštěvníka Dne otevřených dveří. Každý zájemce projde jednoduchou registrací, během které mu bude vygenerován individuální QR kód. Jako „neznámý vzorek opatřený kódem“ bude návštěvník moci absolvovat 10 experimentů, díky nimž se o sobě dozví mnohé zajímavosti.

„Zjistíme například, kolik bakterií má na kůži, jak pevné má vlasy, kolik CO2 vydechuje nebo jak je silný či jaký má postřeh. Zajímavé bude i sestavení průměrného obličeje z fotografií návštěvníků. Zjištěné vlastnosti jednotlivých návštěvníků pak statisticky vyhodnotíme a sestavíme „typického návštěvníka Dne otevřených dveří“, tedy v podstatě typického zájemce o přírodní a technické vědy. A abychom mu nemuseli říkat „typický návštěvník“, nazvali jsme si ho LABORATVOR. Celkové vyhodnocení všech experimentů pak zveřejníme prostřednictvím portálu http://laboratvor.cz/,“ uvedla Iva Hauerlandová, koordinátorka akce.

Vědu na vlastní kůži si bylo možné vyzkoušet už v prosinci, na prvním Dnu otevřených dveří. „Pro návštěvníky byly pokusy velice zajímavé, největší úspěch mělo měření síly a velký zájem vzbudilo i testování vlasů. Část výsledků jsme vyhodnotili, takže o Laboratvorovi už něco víme. Na facebooku fakulty se lidé mohou například podívat na průměrný obličej návštěvníka. Těšíme se ale na další data, která nám umožní s výsledky více pracovat. Budeme proto rádi, když v pátek přijde co největší počet lidí. Určitě nebudou zklamáni, “ dodávají organizátoři.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám