Hlavní obsah
Závod dračích lodí na řece Odře v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl

Závody dračích lodí ovládnou v sobotu řeku Odru v Bohumíně

Atraktivní závody dračích lodí budou k vidění v sobotu 24. srpna v Bohumíně. Osmý ročník oblíbeného závodu začíná na břehu řeky Odry nedaleko náměstí Svobody ve Starém Bohumíně v 9 hodin. Na startu se letos objeví patnáct posádek.

Závod dračích lodí na řece Odře v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl
Závody dračích lodí ovládnou v sobotu řeku Odru v Bohumíně

Měřit síly budou na trase dlouhé 200 metrů až do páté hodiny odpolední. Fanoušci a diváci jsou vítáni, vstup mají volný.

„Letos se nám do soutěže přihlásilo šest nových posádek. Většinou jsou závodníci z Bohumína, Dolní Lutyně, Rychvaldu, Ostravy či Havířova, ale máme i jednu polskou sestavu, která se našeho klání účastní každým rokem. Protože letos na startu neuvidíme posádku z karvinské loděnice, která vyhrála už čtyřikrát, mají teď velkou šanci získat prvenství i nováčci,“ uvedl za pořadatele Radomír Faja z pořádajícího Spolku přátel bohumínské historie.

Originální plavidla s dračími hlavami a ocasy pro 22 lidí si žádají i netradiční názvy posádek. Souboj nejen s proudem řeky Odry, ale i se silnými pažemi soupeřů budou letos svádět například Rychlé pípy, Dráček Soptík, Zicherka, Našrot, Bonadraci nebo Železničáři. Účast potvrdily i posádky z bohumínské radnice či nemocnice, z bohumínských podniků i zástupci vodáckých spolků, sokolové nebo dobrovolní hasiči.

„Diváci se mohou těšit na stylově oblečené závodníky. Do každé z lodí usedne maximálně 22 lidí, a to jeden kormidelník, jeden bubeník a dvacet pádlujících, přitom čtyři z nich musí být ženy. Nejdůležitější je pro závod souhra všech pádlujících, což není nic jednoduchého. Synchronizaci pádlování jim má usnadnit právě bubeník. Když ovšem sedíte v lodi, tak zjistíte, že to není vůbec nic jednoduchého,“ doplňuje Faja.

V letošním ročníku se mírně mění systém celého závodu. „I letos čeká na soutěžící 200 metrů proti proudu řeky. Letos je v Odře více vody, takže to pro závodníky znamená, že budou muset více makat. Posádky rozlosujeme do tří skupin. Ve své skupině se pak utká každý s každým. Družstvo, které skončí jako poslední, v závodě končí. Ostatní postupují do play off a utkají se se soupeři podle vyřazovacího pavoukového systému,“ uzavřel Radomír Faja.

Občerstvení a posezení pro diváky je zajištěno. Organizátorem akce je Spolek Přátel bohumínské historie. Finančně ji podporuje město Bohumín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků