Hlavní obsah
Budoucí podoba červené kolonie v Bohumíně. Stoleté domy dostanou nově balkony a střešní okna. Foto: město Bohumín

Z bývalé dělnické kolonie vznikne v Bohumíně moderní bydlení

Stoleté červené domky v Okružní ulici v centru Bohumína naproti zdejších malometrážek čeká v průběhu tří let zásadní proměna. Bývalou dělnickou kolonii s osmi objekty z neomítaných cihel, pro Bohumín tak typických, chce město proměnit v atraktivní lokalitu pro bydlení.

Budoucí podoba červené kolonie v Bohumíně. Stoleté domy dostanou nově balkony a střešní okna. Foto: město Bohumín
Z bývalé dělnické kolonie vznikne v Bohumíně moderní bydlení

Přípravy na nákladnou rekonstrukci, která si vyžádá odhadem 100 milionů korun, jsou v plném proudu. Původní ráz červené kolonie přitom zůstane.

„Lokalitu se 64 byty postupně vylidňujeme. Už v době, kdy jsme se pustili do přípravy projektu, byla polovina bytů prázdná. Teď už jsou nájemníci jen v šestnácti bytech. S těmi, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou a nemají vůči městu žádný dluh, jednáme o přestěhování do jiných městských bytů. Do konce května by už mohly být všechny byty prázdné,“ uvedl bohumínský místostarosta Igor Bruzl s tím, že vloni se městu podařilo získat pozemky v okolí domů.

První kroky podnikne radnice už letos. Na jaře v lokalitě vykácí dřeviny. Na podzim dojde k bourání kůlen, do nichž dosavadní nájemníci ukládali uhlí. Noví obyvatelé už je potřebovat nebudou. Lokální kamna v bytech nahradí ústřední vytápění. Domy bude nově vytápět centrální teplovod z Dětmarovic. Kvůli tomu vyrostou v lokalitě dvě menší předávací stanice tepla, jejichž vzhled by měl částečně korespondovat s cihlovými budovami. Rušit i zasypávat se letos bude i osm septiků. Všechny domy se totiž nově napojí na veřejnou kanalizaci.

„Noví nájemníci by se do opravených domků mohli stěhovat už za tři roky o Vánocích. To už budou mít úplně jinou podobu. Po přestavbě nabídne červená kolonie 52 dvoupokojových až čtyřpokojových bytů s kuchyňskými kouty. Velikostně budou mít od 55 do 90 metrů čtverečních. Většina z nich bude přitom mezonetových,“ doplnil Bruzl.

Všechny objekty se dočkají zateplení, ovšem pozor, vnitřního, aby se zachoval jejich historicky cenný vzhled. Tím se sice o něco zmenší obytná plocha, ale zachovat kus bohumínské historie za to rozhodně stojí. Kolonie je totiž jedním z dvanácti zastavení naučné Červené stezky po stavbách z režných cihel. A zůstane i její součástí, protože se zachováním vnější podoby projekt počítá. Fasádu bude ovšem nutné očistit a poškozené cihly zrestaurovat či nahradit. Domky dostanou i novou střechu, okna a nově jim přibydou i balkóny. Každý byt by měl mít minimálně jeden.

Z vnitřních dispozic nezůstane prakticky nic, poslouží jen obvodové zdi, nosné stěny a schodiště. „Domky sice vypadají na první pohled stejně, ale zdání klame. Liší se výškou i dalšími parametry. Tomu pak odpovídá i odlišné vnitřní uspořádání. Někde vytvoříme samostatný podkrovní byt, jinde mezonetový, tedy dvoupodlažní,“ vysvětlil Jan Hock z radničního odboru rozvoje a investic.

Proměnou projdou i veřejné plochy kolem domů. Vyrostou tady nové chodníky a asi sedmdesátka parkovacích míst. Přibyde veřejné osvětlení s úspornými LED světly a místa pro kontejnery na odpad.

Výběrovku na zhotovitele chce město vypsat ještě letos. Stavební práce by měly odstartovat příští rok na jaře. Pokud půjde vše podle plánu, tak za tři roky by se do osmi domů, které pocházejí z roku 1908, mohli stěhovat první nájemníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků