Hlavní obsah
Foto: Městský úřad Znojmo

Ve Znojmě zkouší chránit kaštany před klíněnkou unikátní metodou - zevnitř

Novou metodu ochrany kaštanů proti klíněnce jírovcové (kaštanové), zkouší Městská zeleň Znojmo. Jedná se o ochranu zevnitř stromu, kdy se do kmenu stromů aplikuje roztok s insekticidem – látkou hubící hmyz. Znojmo je pátým městem v republice, které metodu injektáže využívá.

Foto: Městský úřad Znojmo
Ve Znojmě zkouší chránit kaštany před klíněnkou unikátní metodou - zevnitř

Klíněnka je motýl, jehož larvy napadají listy kaštanů a tím způsobují jejich předčasné usychání a opadávání už v průběhu vegetace. Město Znojmo se po vzoru Českého Těšína či Ostravy zařadilo mezi pět měst, která metodu využila.

„Celkem se touto metodou ošetří ve Znojmě kolem 50 stromů, a to v Dolním a Horním parku, na Žižkově náměstí, v Příměticích u kostela a na hřbitově, v Konicích, Načeraticích i v Jubilejním parku,” informovala Zuzana Pastrňáková, tisková mluvčí města.

Do kmene stromu se vyvrtají malé otvory (množství podle obvodu kmene) a přes speciální ventily se do kmene vpraví látka, která se pletivě rozvede do celého stromu. Tato látka cíleně chrání proti konkrétnímu druhu škodlivého hmyzu, v tomto případě proti klíněnce. Po aplikaci se do otvorů zaklepnou dřevěné kolíky.

Aplikaci prováděla firma Safe Trees, s.r.o., která při systémové ochraně stromů dává přednost aplikaci ochranných preparátů formou mikro – a makroinjektáže místo klasických postřiků, a to z důvodu šetrnosti metody a minimálnímu ovlivnění okolního prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků