Hlavní obsah
Foto: Alena Zavoralová

V rodné světničce Bohuslava Martinů opět zazní housličky. Těšte se na kostýmové prohlídky

Rodná světnička slavného hudebního skladatele v Poličce opět láká na speciální prohlídky, které se konají 14. a 15. července. Těšit se lze na členy rodiny Martinů v krásných kostýmech a jejich výklad o životě rodiny pověžného.

Foto: Alena Zavoralová
V rodné světničce Bohuslava Martinů opět zazní housličky. Těšte se na kostýmové prohlídky

Po vystoupání bezmála dvou set schodů do výšky 36 metrů nad zemí přímo do věže kostela sv. Jakuba v Poličce budete mít jedinečnou příležitost užít si kostýmovou prohlídku, na které vás přivítají členové rodiny Martinů.

Rodná světnička ovšem neskýtá pouze krásný výhled na město a okolní krajinu, ale zároveň je to místo, kde se roku 1890 narodil do již čtyřčlenné rodiny pověžného Ferdinanda Martinů, malý chlapec, jenž dostal jméno Bohuslav. Celá rodina se musela dělit o prostor o velikosti dvacet pět metrů čtverečních, a to po dvanáct let. Že vám to přijde nemožné? Tolik lidí a tak málo místa? Není divu, že když byl Bohoušek malé miminko, spával ve spodní přihrádce prádelníku.

„Spatříte zde průvodkyni v dobovém kostýmu, ušitém podle fotografií Marie Martinů, a malého chlapce jako Bohouška, hrajícího na housle pod dozorem své sestry nebo tatínka. Společně vám povypráví o svých životních osudech a příbězích a ukáží vám skrovné bydlení rodiny pověžného,“ informovala muzikoložka poličského muzea doc. Monika Holá, PhD.

„Světnička je v provozu po celé léto, ovšem bude oproti běžnému provozu více zabydlená a návštěvník tak má mít pocit, jako kdyby tu jen před malou chvílí dobrosrdečný tatínek Ferdinand opravoval boty, přísná maminka Karolina škrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty,“ uvedla etnografka Mgr. Stanislava Cafourková.

Nechte se v rámci prohlídky vtáhnout do časů, kdy nebyly mobilní telefony, výtahy nahrazovaly rumpály a cestou do bytu jste museli zdolat 194 schodů. A co když si dole vzpomenete – vypla jsem žehličku nebo kde mám klíče? Nejen tyto strasti a radosti Rodina Martinů prožívala…  Neváhejte a přijeďte si ony schody spočítat. Odměnou vám bude nejen jedinečný zážitek, ale také výhled na celé město a okolí. Stejně jako malému Bohouškovi vám lidé dole budou připadat jako mravenci a možná právě toto unikátní místo narození dává jeho hudbě jedinečnost.  

Prohlídky se konají ve dnech 14. - 15. července.

Časové prohlídky budou probíhat v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod., a v neděli ve 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků