Hlavní obsah
Zarážení hory v Hustopečích Foto: Veronika J. T. Nováková

V Hustopečích zakázali vstupy do vinohradů

Pod hrozbou hrdelních trestů uzavřeli vinaři v Hustopečích do vinobraní své vinice. Tradičního obřadu Zarážení hory se v sobotu 31. srpna účastnily desítky diváků a letos poprvé jej doprovázely i otevřené sklepy.

Zarážení hory v Hustopečích Foto: Veronika J. T. Nováková
V Hustopečích zakázali vstupy do vinohradů

„Zarážení hory je starobylý obřad už v podstatě od středověku, kdy je zakázán vstup do vinice, aby réva měla čas dozrát. Má to být i jakási prevence proti dvounohým či čtyřnohým zlodějům,” vysvětlil organizátor akce Pavel Košulič.

Co by se stalo s případnými zloději, ukázal i ilustrativní soudní proces. „Máme tu provizorní vinohrad a předem domluvený zloděj se pokusí ukrást hrozen, je chycen hotaři a dojde k souzení. Dnes už je to jen veselá scénka, ale horenský soud, který to v dřívějších dobách soudil byl nekompromisní a bývaly za to hrdelní tresty,” doplnil Košulič.

V horkém odpoledni se tak sešli zástupci vinařů i chasy a symbolicky ukončili sezonu letních otevřených sklepů, kterou koncem června otevřel hustopečský Slunovrat s vínem. „Chceme vyjádřit svoji vděčnost za to, že se nám urodilo na polích i vinicích, že nám Pán žehná, že stvořil krásnou zemi, která každý rok nese ovoce. Tak chceme i poprosit, aby žehnal i naší další práci,” vyzval ke společné modlitbě děkan Jan Nekuda, který během obřadu přítomným požehnal.

Letos poprvé bylo součástí obřadu i otevření sklepů v obou vinařských uličkách, Na Hradbách i ve Vinařské. Pořadatelé totiž mají do budoucna smělé plány. „My tady v Hustopečích nemáme takové ty klasické otevřené sklepy, jako je tomu v okolních vesnicích. Takovou tu celodenní akci, kdy se chodí ze sklepa do sklepa. Proto v nás už nějakou dobu zraje myšlenka toto uspořádat i u nás. Dnes je to první ročník, takže si neděláme iluze o davech návštěvníků, ale nějak se začít musí,” doufá v další vývoj akce Košulič.

Do neprozkoumaných vod prvního ročníku se letos zapojilo 12 vinařů, kteří rozlévali své nejlepší vzorky a připraveny měli i menší pochutiny. „Jsme rádi, že se zapojili vinaři jak z Vinařské, tak z Turhandlí. Myslím si, že dvanáct sklepů je takový rozumný kompromis k očekávanému počtu návštěvníků a doufáme, že do budoucna se zapojí i další,” pochvaluje si spolupráci s vinaři Košulič.

Po samotném obřadu zarážení tak v ulicích vyhrávala cimbálová hudba a spokojení návštěvníci si se sklenkou v ruce užívali poslední letní sluneční paprsky. A protože jich mezi sklepy našlo cestu několik desítek, vypadá to, že v Hustopečích mají zaděláno na novou tradici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků