Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně začínají mezi rodiči zjišťovat zájem o dobrovolnou školní docházku

Dát, či nedát? Tuto zásadní otázku teď řeší rodiče dětí prvního stupně základních škol. Výuka znova odstartuje 25. května. Je však dobrovolná a záleží čistě na rozhodnutí zákonných zástupců, jestli své potomky do školy pošlou. V Bohumíně proto začínají zjišťovat, jaký bude o docházku zájem.

Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně začínají mezi rodiči zjišťovat zájem o dobrovolnou školní docházku

Podle počtu přihlášených zájemců totiž musí školy připravit organizaci výuky. „Skupiny dětí totiž nesmí překročit počet patnácti jedinců ve třídě a nemohou se po dobu výuky měnit. Každý žák musí mít své místo v lavici. Pro školy je proto nezbytné vědět předem, kolik jich na konci května nastoupí,“ vysvětluje vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Školy proto začínají oslovovat rodiče prostřednictvím mailů, telefonátů či dalšími formami komunikace, aby se do určitého termínu vyjádřili, zda své potomky do tříd pošlou či nikoliv. „Někteří ředitelé vyčkávají s přihlašováním žáků až po zveřejnění pokynů ministerstva školství, aby měli rodiče při rozhodování kompletní informace o způsobu organizace a chodu školy při otevření. Takže přesné počty žáků budeme znát nejdříve v půli května,” odhaduje Skokanová.

Stejně budou postupovat i mateřské školy, které jsou právě kvůli nízkému zájmu rodičů od 23. března uzavřeny. Jejich naplněnost totiž klesla z 600 na pouhých 16 docházejících dětí. Jelikož se ale epidemiologická situace vyvíjí příznivě, ozývají se někteří rodiče, že by znova dítě do mateřinky dali.

Chtěli by však otevřít „své“ školky, do nichž děti před uzavřením chodily. „Nechceme dát dítě do školky, kde bude docházet k střídání budovy a učitelů. Ne všechny děti jsou takto flexibilní. Jako rodič předškoláka doufám v otevření naší kmenové školky, aby si děti ještě užily aktivity, které s ukončením předškolní docházky souvisí,“ napsala jedna z maminek.

Její slova potvrzují i další. „Kmenová školka je úplně něco jiného, než nové prostředí s jinými učitelkami. Naše dítě má problém v cizím prostředí, do naší školky bychom se vrátili,“ říkají další rodiče.

Mateřské školy proto začnou v příštích dnech plošně zjišťovat zájem Bohumíňáků o znovuotevření školek. „Je třeba, aby rodiče, kteří vítají otevření mateřských škol, oznámili tuto skutečnost své mateřské škole. Prozatím jsme zaznamenali pouze řadu telefonátů, kdy rodiče učitelkám sdělují, že už školné letos platit nebudou a nechají dítě do konce srpna doma,“ podotýká Skokanová.

Podle výsledků průzkumu pak město rozhodne, zda a které mateřinky případně otevře. Je pravděpodobné, že v rozhodování rodičů sehraje svou roli i aktuálně schválené zvýšení ošetřovného na 80 procent denního vyměřovacího základu oproti dosavadním 60 procentům.

Pro pracující rodiče, kteří kvůli svému zaměstnání nemají možnost postarat se o své dítě, město nabízí program v budově jedné ze svých mateřinek. Nabídka platí pro děti od 3 do 10 let, a to od 6 do 17 hodin. V tomto týdnu zajišťovala dohled MŠ Nerudova a využilo jej pět rodin. Od 4. až do 22. května to bude MŠ Skřivánek ve Smetanově ulici naproti městské knihovny. Telefonní číslo pro přihlašování dětí je 596 013 071, zájemci se mohou hlásit ve všední dny mezi 8. a 13. hodinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků