Hlavní obsah
Cyklostezku na protipovodňové hrázi zpevňuje speciální plastový komorový systém. Foto: Lucie Balcarová

V Bohumíně vzniká kolem Vrbického jezera další část in-line stezky

Cyklisté a in-line bruslaři v Bohumíně se už brzy dočkají další části stezky kolem Vrbického jezera. Výstavba téměř 1,3kilometrového úseku už začala. Navázat by měla na tři předchozí čtyřkilometrové pasáže, které kolem jezera vyrostly v předchozích letech. Město za ni zaplatí 4,5 milionu korun.

Cyklostezku na protipovodňové hrázi zpevňuje speciální plastový komorový systém. Foto: Lucie Balcarová
V Bohumíně vzniká kolem Vrbického jezera další část in-line stezky

„Nový úsek bude široký tři metry. Povede od panelového parkoviště v městské části Vrbice, které se nachází v Ostravské ulici hned u kruhového objezdu až k visutému dálničnímu mostu přes řeku Odru. Tady stezka naváže na loňskou etapu, která vznikla na protipovodňovém valu mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou,“ sdělila Eliška Pecháčková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Letošní, v pořadí už čtvrtá etapa je specifická tím, že na ni budou stavbaři pracovat se třemi různými technologiemi. U napojení na loňskou část, která vede na protipovodňové hrázi, použijí plastový komorový systém, který zpevní podloží. Toto technologie vznikla původně pro potřeby izraelské armády, aby se těžká vojenská technika nebořila do písku. Nový zpevňovací systém má tak obrovskou nosnost a základy cyklostezky mezi oběma vodními plochami leccos vydrží.

Další kus stezky už mimo protipovodňový val řemeslníci odbagrují a vytvoří zde nový základ, takzvaný kufr, ovšem klasický, bez plastové struktury. Vůbec nejdelší pasáž až k panelovému parkovišti pak dostane nový asfaltový povrch. Ten původní už byl na mnoha místech narušený a sešlý. Na začátku stezky ještě přibude závora, aby na komunikaci kromě vodohospodářů a údržby nevjížděly žádné další automobily.

„Pokud nám bude přát počasí, dokončíme stezku ještě letos. Dříve jsme s její stavbou bohužel začít nemohli, neměli jsme stavební povolení. To nám vázlo na vyjádření Ředitelství silnic a dálnic a Ministerstva dopravy. Nová stezka povede totiž po obslužné komunikaci pro dálnici,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Plán na vytvoření téměř šest kilometrů dlouhého okruhu pro cyklisty a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera se zrodil před pěti lety a odstartoval výstavbou cyklostezky na nové protipovodňové hrázi podél jezera. Další dvě pasáže přibyly v posledních dvou letech.

Až město dokončí letošní úsek, bude už scházet poslední část, a to část od štěrkovny v Pudlově až k bývalé myslivně, kterou se všechny předchozí etapy spojí v jeden okruh.

„Tuto část cyklostezky projekčně dokončujeme. Už jsme dokonce získali pro výstavbu všechny potřebné pozemky. Pokud budeme mít k dispozici stavební povolení, zrealizujeme ji v příštím roce. Odhadované náklady jsou 7 milionů korun. Tím se všechny etapy propojí a kolem Vrbického jezera vyroste ještě delší okruh, než je třeba kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku,“ upřesnil Macura.

Budování cyklistických stezek tím v Bohumíně ale neskončí. Radnice ještě řeší propojení in-line stezky kolem Vrbického jezera se stezkou u Antošovické lávky přes řeku Odru. Radnice už nechala zpracovat projektovou dokumentaci. Pokud se jí podaří vyřešit vlastnictví pozemků, mohla by se stavět už za dva roky. Nový Vrbický okruh by tak byl napojený jak na cyklostezku směrem do Ostravy, tak do Starého Bohumína a Polska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků