Hlavní obsah
Městské domy v Okružní ulici v centru Bohumína. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně se opět budou licitovat nájmy městských bytů

Zájemci o bydlení v městských bytech v Bohumíně se už brzy dočkají. Město začíná připravovat za specifických podmínek prohlídky zrekonstruovaných bytů. K mání jich bude přibližně hned šedesát.

Městské domy v Okružní ulici v centru Bohumína. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně se opět budou licitovat nájmy městských bytů

Dražby nájemného by měly začít od středy 20. května. Termíny exkurzí začne radnice zveřejňovat na městském webu už od pondělí 4. května.

„Kvůli epidemii koronaviru jsme v půlce března zrušili jak licitace městských bytů, tak s nimi související prohlídky. Opatření se začínají postupně uvolňovat a lidé nás bombardují dotazy, kdy licitace obnovíme. Už proto plánujeme organizaci prohlídek. Termíny začneme na webu zveřejňovat dva týdny před samotnou licitací, tedy od příštího pondělí. Nově u nich lidé najdou fotografie z interiéru, například kuchyní, koupelen, toalet, aby si udělali co nejreálnější představu, jak konkrétní byt vypadá. Pokud je nezaujme, tak už nemusí chodit na prohlídku. My tak díky tomu omezíme počet lidí, kteří by na ni za normálních okolností přišli,“ uvedl vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Roman Klepek.

Při prohlídkách budou úředníci dbát na to, aby se jí účastnili za jednoho zájemce pouze dva lidé. Do městských domů budou vpouštět potenciální nájemníky postupně tak, aby nedocházelo k jejich shromažďování na chodbách, ve výtahu i v samotném bytě. Pokud by se jich sešlo více, budou muset na prohlídku počkat před domem v bezpečných rozestupech. Prohlídky přímo v bytě se najednou nebude moci účastnit více než deset lidí.

Licitace se uskuteční za zvýšených hygienických podmínek dvakrát týdně, a to vždy v pondělky a středy odpoledne. Samozřejmostí budou povinné roušky, dezinfekce i bezpečné dvoumetrové rozestupy. Omezen bude i počet účastníků licitace. Zúčastnit se jí bude moci pouze jeden zástupce z rodiny. Ve výjimečných případech při pomoci s vyplňováním formuláře budou přípustné maximálně dvě osoby. Licitovat se bude 12 bytů týdně.

Vyvolávací cena při licitacích je 60 korun za metr čtvereční. Licitace se mohou zúčastnit ti, kteří mají minimálně jeden rok trvalé bydliště v Bohumíně, čistý trestní rejstřík, ke dni licitace městu nic nedluží a minimálně šest měsíců nepobírají sociální dávky. Pokud v Bohumíně nebydlí, musí před termínem licitace nepřetržitě minimálně jeden rok kdekoliv v České republice pracovat anebo podnikat.

Město Bohumín je největším poskytovatelem bydlení ve městě. Vlastní přes 4 300 bytů. Lidé mohou bydlení získat v licitacích a je o ně velký zájem. Vloni touto formou získalo nový domov 209 lidí. Čtvrtina nových nájemníků přitom přišla do Bohumína bydlet ze sousedních měst, nejčastěji z Dolní Lutyně, Orlové, Ostravy, Rychvaldu, Karviné a Dětmarovic.

„Máme ale nové nájemce i z Brna, Opavy, Hlučína, Frýdku-Místku, Studénky, Kopřivnice nebo Luhačovic. Láká je dostupnost, nízká cena i kvalita našich bytů. Aktuálně jich máme k dispozici šedesát. U každého, který se uvolní a jde do licitace, provádíme rekonstrukci v průměru za 200 tisíc korun,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že ročně město investuje do oprav bytových domů přes 120 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků