Hlavní obsah
Foto: archiv FNUSA

Projekt, na kterém se podílí brněnská klinika, zvýší kvalitu života vyléčených dětských pacientů v dospělosti

Projekt PanCareLIFE, který si dal za úkol zvyšovat kvalitu života dětí a mladých pacientů vyléčených z nádorového onemocnění po celý jejich život, pokračuje navazujícím projektem podpořeným z programu Horizont 2020 Evropské unie. V Brně proběhlo první výzkumné setkání.

Foto: archiv FNUSA
Projekt, na kterém se podílí brněnská klinika, zvýší kvalitu života vyléčených dětských pacientů v dospělosti

Moderní medicína dokáže v dnešní době vyléčit více než 80 procent dětských pacientů s onkologickými problémy, což je oproti nedávné historii skokový rozdíl.

Od běžně používaného milníku tzv. pětiletého přežití – kdy po pěti letech bez návratu onemocnění byl pacient považován za vyléčeného nebo v dlouhodobé remisi – se úhel pohledu častěji obrací k dlouhodobému přežití a jeho kvalitě. Je stále zřejmější, že tuto skupinu pacientů je nutné sledovat neustále.

Většina vyléčených pacientů si totiž do dalšího života odnáší handicap v podobě vedlejších následků chemoterapie či radioterapie nebo samotného onemocnění jako jsou například problémy s fertilitou, metabolické nebo hormonální problémy, potíže se srdcem a další. Také se přišlo na to, že mají celkově "křehčí zdraví" a jejich organismus rychleji stárne, tedy že již po čtyřicítce jsou na tom zdravotně stejně jako "zdravá" populace ve věku šedesáti let.

V roce 2016 proto vznikla v Mezinárodním centru klinického výzkumu FNUSA dispenzární ambulance OCHO pro dlouhodobé sledování pozdních následků, která je určena bývalým pacientům Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno po dovršení osmnácti let věku.

„OCHO poskytuje vysoce specializovanou preventivní a léčebnou péči pacientům, kteří se v dětství léčili s onkologickým onemocněním,” vysvětlil MUDr. Tomáš Kepák, klinický onkolog z výzkumného týmu Pediatric Oncology Translational Research FNUSA-ICRC. „Jde také o specializované výzkumné pracoviště, které realizuje a bude realizovat výzkumy zaměřené na zdraví a kvalitu života těchto pacientů.”

Již nyní probíhá například úzká spolupráce s výzkumným týmem Buněčná a molekulární imunoregulace zaměřená na výzkum předčasného stárnutí buněk. Tyto aktivity významně přispěly k tomu, že se FNUSA-ICRC stala jednou ze čtyř klinik, v nichž proběhne výzkumná část projektu PanCareFollowUp.

Kromě brněnské instituce, která na něm spolupracuje s Klinikou dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, jsou v projektu PanCareFollowUp zastoupeny ještě kliniky v belgické Lovani, italském Janově a švédském Lundu, celkem je zapojeno dvanáct států, hlavní koordinátor je z Nizozemska.

„Prvním klíčovým cílem projektu bude sestavení komplexních guidelines, tedy postupů, jakou preventivní péči přesně zvolit v případě každého jednotlivého pacienta,” řekla Mgr. Kateřina Kepáková, koordinátorka výzkumu.

„Na základě těchto postupů a diskuse s pacientem o jeho potřebách by pak měl mít každý optimálně nastaven svůj vlastní celoživotní plán preventivních vyšetření. Výsledkem by měla být kvalitní prevence individuálních zdravotních rizik na straně pacientů, jejich aktivní zapojení do péče o své zdraví a samozřejmě i finanční úspora pro zdravotní systém. Skrze zavedení tohoto takzvaného modelu péče PanCareFollowUp tak budeme mít přímý přístup k tomu nejkvalitnějšímu, co v oblasti pozdních následků v dětské onkologii vzniká,” dodala Kateřina Kepáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků