Hlavní obsah
Za spravedlivější úhrady bojuje Charita ČR rok a půl. Vždy zůstalo, jak ze strany ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tak i pojišťoven, jen u slibů. Foto: Charita Česká republika

Pod peticí za záchranu domácí péče je 36 tisíc podpisů, Charita ji předává Poslanecké sněmovně

Během sedmi týdnů se sešlo 36 261 podpisů na záchranu domácí zdravotní péče. Už od loňského srpna upozorňují sestry stávkovou pohotovostí na skutečnost, kdy zdravotní pojišťovny Charitě proplácejí pouze 60 procent nákladů na provedené výkony. V pondělí byly podpisy předány petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Za spravedlivější úhrady bojuje Charita ČR rok a půl. Vždy zůstalo, jak ze strany ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tak i pojišťoven, jen u slibů. Foto: Charita Česká republika
Pod peticí za záchranu domácí péče je 36 tisíc podpisů, Charita ji předává Poslanecké sněmovně

Charita Česká republika, největší poskytovatel domácí zdravotní péče v Česku, zveřejnila petici Doma je doma 3. července poté, co se – spolu s ostatními partnery z oboru – nedohodla se zdravotními pojišťovnami na podobě financování pro příští rok.

Petice, která má za cíl přimět politiky, aby se kritickým stavem domácí zdravotní péče začali vážně zabývat a aby zajistili její dostatečné a udržitelné fungování, získala už k 23. srpnu podporu více než trojnásobku občanů, než je pro její předání potřeba.

Podpořila ji i řada významných osobností: vedle arcibiskupa Jana Graubnera nebo odborového předáka Josefa Středuly například místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, senátoři Šárka Jelínková a Herbert Pavera, bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová, ale i herci Filip Tomsa a Jiří Mádl nebo herečky Veronika Khek Kubařová, Dana Batulková, Vanda Hybnerová, Zlata Adamovská – a také Alena Mihulová, představitelka hlavní postavy ve filmu Domácí péče.

Způsob úhrady domácí zdravotní péče pro rok 2020, který navrhly zdravotní pojišťovny, negarantuje dodržení ústavně-právních principů, které ve svých nálezech formuloval Ústavní soud – a to pokrytí nezbytných nákladů. Nedává ani možnost dopředu si spočítat, kolik za provedené zdravotní výkony zdravotní pojišťovny zaplatí. Odmítnutím požadavků sester zdravotní pojišťovny v čele s VZP říkají, že stát si nemůže dovolit služby, jež lidem podle zákona o veřejném zdravotním pojištění garantuje a které po sestrách vyžaduje.

Podmínkou ozdravení stavu domácí zdravotní péče je zrušení nespravedlivých regulačních mechanismů, které nyní umožňují zdravotním pojišťovnám zpětně neuhradit část již poskytnuté ošetřovatelské péče, přestože ze zákona poskytnuta být musela.

V důsledku nízkých plateb za zdravotní výkony a nespravedlivou regulací by při zachování tohoto postupu domácí zdravotní péče zanedlouho zanikla. Sestry by z trvale podfinancovaného oboru odešly za lepším výdělkem – a pacientům by pak nebylo umožněno stonat v důvěrně známém domácím prostředí, což je pro ně nejkomfortnější.

Sbírání podpisů však dneškem nekončí. „Jsme dojatí, kolik lidí se postavilo za práci zdravotních sestřiček, které zajišťují nemocným lidem domácí péči. Všem, kteří nás podpořili, velmi děkujeme. Posílají nám i své příběhy o tom, jak jim osobně sestry pomohly. Jsou to velké profesionálky, kterých si velmi vážíme. A trápí nás, že jejich práce je tak nedoceněná. Pevně věřím, že tato podpora ze strany lidí pohne i politiky a že se Poslanecká sněmovna zasadí o nápravu financování domácí zdravotní péče,“ uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

„I proto pokračujeme ve sběru podpisů, což oficiálně ukončíme 30. září. Chceme ukázat, jak je toto téma společensky důležité a jak moc jsou naše služby a naši zaměstnanci potřební."

K petici vznikly speciální webové stránky na adrese charita.cz/domajedoma, kde je k dispozici jak text petice, tak formulář petičního archu ke stažení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků