Hlavní obsah
Novou knihu Petra Šámala vydalo nakladatelství Naše vojsko. Foto: Robert Rohál

Petr Šámal je autorem knihy příběhů a zločinů, které se skutečně staly

Jak se žije za zdmi Valdic je nejnovější kniha spisovatele, fotografa a malíře Petra Šámala. Rozsáhlá publikace zachycuje zpovědi nejtěžších zločinců i odborného personálu v nejstřeženější kartuziánské věznici.

Novou knihu Petra Šámala vydalo nakladatelství Naše vojsko. Foto: Robert Rohál
Petr Šámal je autorem knihy příběhů a zločinů, které se skutečně staly

Jak se žije v nejtěžší a nejstřeženější věznici v republice, ze které dosud nikdo neutekl? Jak se může žít odsouzenci na doživotí? Pár metrů čtverečních cely, malinký dvorek, dostupný na pouhou hodinku denně. Patrně až do konce života. Co je potom horší? Trest smrti, nebo doživotí?

Publikace Petra Šámala, kterou vydalo nakladatelství Naše vojsko, je knihou příběhů a zločinů, které se skutečně staly. Následovalo usvědčení a vynesení rozsudku. Tady jsou zpovědi odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody do věznice Valdice. Na deset a více let – nebo i na doživotí.

Takový život si nevybrali. Je daní za to, co provedli 

Jsou zde i slova těch, jejichž prací je odsouzené hlídat. Denně se o ně starat, přijímat a vyřizovat jejich stížnosti a přání a zároveň před nimi chránit ostatní společnost. Nezřídka ovšem chránit i odsouzené před sebou samotnými.

Svět za mřížemi v mnohém připomíná džungli i s jejími nemilosrdnými zákony. Jen opravdu silný v něm obstojí. Svět, kde i sebevražda může být cíl.

Vítejte ve Valdicích...

„Ale stále platí, že utýct se dá z každýho vězení… Utekl jsem z Budějovic. Utíkal jsem z Valdic a z Mírova, o kterém všichni tvrdili, že se z něho utýct nedá, jsem nakonec utekl taky! Člověk nemůže něčeho docílit, když aspoň přiměřeně neriskuje. TO NEJDE!!! A utíkat se dá odevšad…“ (Jiří Kajínek)

„Tady jsem na Déčku, ale v kleci, protože já měl problém, a tak jsme se pobili… Dali mě za trest do klece… Ale teď jsem si na tu klec zvykl a zpátky už ani nejdu. A musím jim tedy poděkovat, že nesmím tady mezi lidi… (František Mendel)

„Ohledně toho, co jsem provedl, jsem se odvolal jenom jednou, a to k Vrchnímu soudu. K Nejvyššímu, ani k Ústavnímu už ne. Za mý tři vraždy to je zhola zbytečný. Tak jistě, sere mě to, co jsem vyfasoval, ale co nadělám. Zabíjel jsem, tak si zasloužím trest.“ (Michal Polanský)

Petr Šámal (*1949)

Fotograf, malíř, filmový producent, scenárista a spisovatel. V novém tisíciletí uspořádal několik fotografických výstav. Roku 2002 mu geografická magazín Koktejl otiskl fotoreportáž z prostředí americké Nevady. Jako výkonný producent natočil v roce 2010 celovečerní film Tacho, k němuž navrhl plakáty a billboardy.

V minulosti pracoval osm let jako chatař v Krkonoších, pět let se plavil jako kuchař na lodích do Hamburku. V letech 1989 – 1997 trvale žil v USA, kde byl zaměstnán nejprve v tiskárně, kavárně a banku, aby potom s americkým truckem sjezdil celé Spojené státy.

Dnes žije střídavě v Praze a v městečku Grotte na Sicílii, kde zakoupil dům. Je autorem knížek Kriminalista Jiří Markovič (2015), Sicilská kuchyně (2016) a Záchranáři (2016).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků