Hlavní obsah
Omezení návštěv v Klatovské nemocnici zůstává i v následujících dnech Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Omezení návštěv v nemocnicích Plzeňského kraje zůstává v platnosti i v následujících dnech

Na základě doporučení Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje a kvůli přetrvávajícím bezpečnostním důvodům, které souvisí také s rozvolňováním hygienicko-epidemiologických opatření, zůstává v nemocnicích Plzeňského kraje i v dalších dnech zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů.

Omezení návštěv v Klatovské nemocnici zůstává i v následujících dnech Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Omezení návštěv v nemocnicích Plzeňského kraje zůstává v platnosti i v následujících dnech

Důvodů pro setrvání omezení návštěv je několik. Zřejmý je především v Domažlické nemocnici. „Domažlicko patří mezi regiony s největším podílem osob s nemocí covid-19. Zákaz návštěv tedy v nemocnici potrvá s velkou pravděpodobností i v průběhu června," řekl mluvčí nemocnic Bc. Jiří Kokoška.

„V ostatních okresech, kde působí naše nemocnice, je situace o trochu příznivější, ale nevíme, jak se projeví rozvolňování opatření z minulého a tohoto týdne. Doufáme, že se tak nestane, ale nemůžeme v tuto chvíli vyloučit, že počet nemocných opět vzroste. Kvůli ochraně našich pacientů jsme se proto rozhodli i na základě doporučení Krajské hygienické stanice návštěvy zatím nepovolovat. Situaci ale sledujeme a opatření zákazu návštěv budeme průběžně vyhodnocovat," doplnil Jiří Kokoška.

Umožnit návštěvy komplikuje i skutečnost, že krajské nemocnice jsou vesměs monobloky, kde jsou v jedné budově všechna oddělení včetně pacientů, kteří by byli nákazou velice ohroženi. To znemožňuje zavést režimová opatření, kdy by bylo možné povolit návštěvy alespoň na vybraných odděleních.

Zákazem návštěv se snižuje riziko přenosu nemoci mezi pacienty nemocnice. Ti jsou zpravidla oslabení a nákaza by pro ně mohla mít fatální následky. Nejohroženějšími pacienty jsou pak hlavně starší pacienti (mj. na lůžkách následné či dlouhodobé péče), pacienti na lůžkách intenzivní péče a interní pacienti s jiným respiračním onemocněním. Přenos nákazy od návštěvy nelze vyloučit ani při použití standardních opatření, jako je rouška či pravidelná hygiena rukou.

Návštěvy jsou možné u dětských pacientů (jen rodič, popřípadě pečující osoba) a pacientů s paliativní péčí.

Zákaz návštěv 

Domažlická nemocnice - do odvolání

Klatovská nemocnice - do odvolání

Nemocnice Horažďovice - do odvolání

Rokycanská nemocnice - do odvolání

Stodská nemocnice - do odvolání

Nemocnice Svatá Anna - do odvolání.

(Zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků