Hlavní obsah
Foto: www.plzen.eu

Návštěvníků v lesů přibývá, Plzeň je vyzývá k ohleduplnosti i opatrnosti

Správci plzeňských městských lesů zaznamenali v uplynulých dnech mnohonásobně vyšší pohyb ve všech městských rekreačních oblastech. Apelují proto na jejich návštěvníky, aby se k přírodě chovali obzvlášť šetrně a ohleduplně.

Foto: www.plzen.eu
Návštěvníků v lesů přibývá, Plzeň je vyzývá k ohleduplnosti i opatrnosti

Nabádají je zejména, aby byli v lesích kvůli velkému suchu opatrní a nezacházeli s ohněm, aby v nich nepohazovali odpadky, nevjížděli do nich autem a při procházkách své psy uvazovali na vodítko.

„Chápeme, že v současné době, kdy lidé nemohou navštěvovat kulturní akce, bazény, wellnes studia, fit centra a jiná zařízení, jsou procházky a sportování v přírodě jednou z velmi důležitých aktivit potřebných pro relaxaci. Chtěl bych apelovat na všechny návštěvníky, kterých je nyní mnohem více než obvykle, aby se v našich lesích chovali ohleduplně k přírodě, k sobě navzájem, ale i k našim zaměstnancům, kteří mají lesy a rybníky na starosti,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře, který má oblast lesního hospodářství ve své gesci, je zvláště nebezpečné rozdělávání ohně a odhazování nedopalků cigaret. „V lesích je velké sucho, stačí malá jiskřička a může vzniknout velký požár. V posledních dnech jsme museli hasit pět požárů, čtyři z nich v Boleveckých lesích a jeden u Kokotských rybníků,“ řekl náměstek.

Podle Richarda Havelky, vedoucího Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně, je dalším problémem velké množství odpadků pohozených na zemi v lesích včetně použitých jednorázových roušek.

„Žádáme proto návštěvníky, aby si odpadky po sobě uklízeli a dávali je do odpadkových košů. Pokud se zrovna v jejich blízkosti žádný nenachází nebo jsou odpadkové nádoby plné, chtěli bychom je požádat, aby si odpad vzali s sebou a vyhodili ho do popelnice mimo les,“ vysvětlil Richard Havelka.

Také volné pobíhání psů plašících zvěř je pro jarní přírodu škodlivé. V posledních dnech oproti jiným zaznamenali lesníci mnohem více případů, kdy auto srazilo psem vyplašené zvíře. „Zároveň se množí i případy, kdy nacházejí volně pobíhajícími psy usmrcenou zvěř. V současné době některé druhy volně žijící zvěře přivádějí na svět svá mláďata a tedy štvaní volně pobíhajícími psy je pro ně vysoce rizikové. Prosíme tedy návštěvníky, aby dodržovali zákon a své čtyřnohé miláčky drželi v lese na vodítku,“ apeluje Richard Havelka.

Podle něj je rovněž velkým problémem nevhodné parkování automobilů. Motoristé totiž často nedbají zákazu vjezdu do lesa, dokonce se stalo, že řidič zajel vozem až doprostřed lesní paseky. Častým prohřeškem je také parkování před uzavřenými závorami do lesa, kdy zaparkovaná auta znemožní vjezd do lesa pro účely hospodaření, ale i příjezd hasičům nebo záchranářům. „Auto se dá většinou v blízkosti lesa zaparkovat, pokud řidič takové místo nenajde nebo je obsazené, je lepší nechat vůz někde na okraji sídliště a do lesa dojít pěšky,“ řekl Richard Havelka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků