Hlavní obsah
Zpěvačka Aida Mujačić pochází z Bosny a Hercegoviny. V pondělí večer zazpívala v Kadani Foto: Lucie Bartoš

Na výstavu terezínských prací do Kadaně dorazila bosenská zpěvačka

V budově kadaňského gymnázia lze od pondělního večera vidět vítězné obrázky z výtvarné soutěže Památníku Terezín. Jde o díla z ročníku 2018, jehož tématem byl Domov a zejména jeho ztráta, například z důvodu války.

Zpěvačka Aida Mujačić pochází z Bosny a Hercegoviny. V pondělí večer zazpívala v Kadani Foto: Lucie Bartoš
Na výstavu terezínských prací do Kadaně dorazila bosenská zpěvačka

Hostem vernisáže byla bosenská zpěvačka Aida Mujačić, která se po prožitém dětství během občanské války rozhodla vycestovat. Dnes žije spokojeně v České republice a předává lidem poselství prostřednictvím skladeb zejména bosenských Židů. Jednu z písní také naučila kadaňské gymnazisty.

Na akci dorazil rovněž Pavel Straka, lektor Památníku Terezín, který například školí pedagogy, jak učit o holocaustu. „Děti si myslí, že emigranti, kteří přicházejí do České republiky nebo kamkoliv jinam, jsou útočníci. Ale oni přicházejí proto, že domov hledají a ztrácejí,“ uvedl mimo jiné a dodal: „To, že podobným způsobem hledáme blízká témata, není samoúčelné. Chceme vzbuzovat lidskost a hledání obdobných témat v minulosti. Historie lidstva není připomínání válek, ale připomínání lidských osudů. Doufám, že to bude rezonovat,“ okomentoval smysl toho, o co se v terezínském památníku s kolegy snaží.

Několikrát se na obrazech objevuje ztvárnění novináře a politického emigranta Egona Ervina Kische. „Ve třicátých nebo čtyřicátých letech to nebylo tak jednoduché, jak si lidé představují. On jako komunista nesměl být v Austrálii, nesměl být ve Francii, nesměl být v Americe… V Mexiku ho přijali, proto ten student to pojal jako mexickou grafiku,“ řekl Straka k postavě žurnalisty, který byl židovského původu, který psal německy, působil jako investigativní reportér a spisovatel.

Právě textem o něm byla v ročníku 2018 inspirována výtvarná a literární soutěž: „Kisch bydlel v zařízeném pokoji v ubohé newyorské čtvrti – muž exilu, který zde našel klid. Jako jiní političtí emigranti oné hořké epochy bydlel už v mnoha zemích, aniž věděl, kdy bude muset putovat dál nebo z čeho bude živ nebo jak s ním bude jednat policie nového státu.“ (Vzpomínka z pera amerického spisovatele Alberta Maltze.)

Zpěvačka Aida Mujačić zažila v dětství zkušenost s občanskou válkou, která zde probíhala v devadesátých letech. „Jsem tu již 9 let,“ prozradila hostům, jimž se tematiku válek a lidských osudů snaží přibližovat svou hudbou a zpěvem. „Moje země mi dala jen válku. Čechy jsou můj domov, “ prozradila ještě předtím, než zahájila svůj recitál.

Letošní terezínský ročník byl již vyhlášen, práce motivované otázkou „Válka skončila, můžeme zapomenout?“ lze zasílat do 23. března. Téma vychází z výročí, které si letos připomeneme: v květnu 2020 uplyne 75 let od porážky nacistického Německa. Druhá světová válka poznamenala či dokonce vzala životy milionům civilistů, mezi nimiž se nacházeli i lidé pronásledovaní a vraždění na základě nacistických rasových zákonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků