Hlavní obsah
Instalace chytrého radaru v ulici 1. máje v Bohumíně-Skřečoni. Foto: Pavel Čempěl

Na řidiče v Bohumíně dohlédnou nové radary

Dva chytré radary se nově objevily v Bohumíně. Strážníkům budou pomáhat zklidňovat dopravu v problémových ulicích, kde řidiči často překračují povolenou rychlost. Radnice za jejich pořízení zaplatila 130 tisíc korun.

Instalace chytrého radaru v ulici 1. máje v Bohumíně-Skřečoni. Foto: Pavel Čempěl
Na řidiče v Bohumíně dohlédnou nové radary

„Nové radary budou monitorovat rychlost na nejfrekventovanější bohumínské ulici 1. máje ve Skřečoni. Kromě ní budou sledovat dopravu také v Šunychelské ulici v centru Bohumína. V obou lokalitách nahradí dosavadní starší měřiče rychlosti. Nové modely jsou navíc mnohem chytřejší než jejich předchůdci. Umí data nejen měřit, ale také zaznamenávat, a tak z nich získáme užitečné statistiky,“ sdělil zástupce ředitele bohumínských strážníků Roman Honysz.

Původní měřič ve Skřečoni byl ve službě téměř deset let a dosloužil. „I když byl několikrát v opravě, tak některé diody už zkrátka byly natolik vadné, že ani po výměně nefungovaly, a čísla se tak nezobrazovala celá. Před pár dny proto skončil ve sběrném dvoře. Jeho moderní nástupce pro nás bude velmi užitečný. Do centrální databáze uloží veškerá nasbíraná data jako například počet projetých aut včetně času, o jaké vozidlo šlo, a také průměrnou a nejvyšší dosaženou rychlost. Údaje pro nás budou velmi cenné. Díky nim budeme vědět, kdy máme do ulic vyrazit s mobilním radarem na měření rychlosti,“ doplnil Honysz.

Sesbíraná data využije radnice i v jiné oblasti. Ulice 1. máje ve Skřečoni je po výstavbě dálnice enormně vytížená, vzrostla tady doprava a město usiluje o vznik obchvatu. A proto se tady pravidelně sčítá doprava. To provádí jak správce silnice, tak i samotné město jako podpůrný argument v dlouhém boji za výstavbu obchvatu. Díky novým přístrojům už nebude nutné najímat pro sčítání externí firmu, údaje zaznamená a seřadí přímo měřič.

Stejný typ radaru čeká na řidiče i v Šunychelské ulici. Nahradil zde rovněž starší model z roku 2004. Ten je sice jednoduchý, ale stále funkční, takže se přestěhoval na Opletalovu ulici ve Skřečoni, kde dosud žádný ukazatel rychlosti nebyl. „Hustota provozu v této lokalitě není nijak velká a kamiony sem nesmí vůbec, takže nám na této ulici tento orientační měřič plně postačí,“ doplnil Honysz s tím, že v případě potřeby bude možné chytré měřiče přesunout do problémových míst.

V Bohumíně na dodržování rychlosti dohlíží hned šest měřičů rychlosti. Většina z nich krotí řidiče v městských částech při vjezdu do Bohumína. Dva jsou v Záblatí v Bezručově a Hraniční ulici ve směru od Orlové a Dolní Lutyně, dva ve Skřečoni – v Opletalově ulici a 1. máje ve směru od Karviné, jeden monitoruje rychlost v centru v Šunychelské ulici při výjezdu z dálnice a poslední z nich na řidiče čeká ve Vrbici v Ostravské ulici ve směru od Ostravy. Téměř všechny už umí získaná data nejen zaznamenávat, ale také ukládat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků