Hlavní obsah
Křest audio povídky Martina Johanny Foto: Petr Mráček

Mladý autor Martin Johanna pokřtil svou první audio povídku

Po pěti divadelních hrách přichází mladý umělec Martin Johanna s původní audio povídkou Každý ve svém, kterou namluvili herci Ondřej Novák, Kateřina Bohatová a dvojnásobný držitel Ceny Thálie Jan Kříž.

Křest audio povídky Martina Johanny Foto: Petr Mráček
Mladý autor Martin Johanna pokřtil svou první audio povídku

Tato mimořádná nahrávka vyšla na CD a digitálně 11. listopadu v distribuci vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis a.s. Slavnostně tato povídka byla pokřtěna právě 11. listopadu v Café NONA v Praze.

Sedmadvacetiletý umělec Martin Johanna se ve své tvorbě věnuje zejména psaní divadelních textů (Vyloučení z revoluce, Lex Amor Nobis – Zákonem je nám láska, Paní Hana aj.) nebo překladům francouzských her. Jeho nejnovějším počinem je nyní vydání původní autorské audio povídky, která v sobě skrývá nejednu výjimečnost.

„Je to takový nový koncept, kdy literární text je vydán poprvé v podobě audio nahrávky, aniž byl předtím vydán tiskem,“ říká Johanna, který si během příprav zkusil i práci režiséra.

O další jedinečnosti nahrávky svědčí také jména účinkujících, kteří jí vtiskli, pod dohledem zvukového mistra Pavla Kadlece, originální podobu. Postavy provázejícího vypravěče se ujal český filmový a divadelní herec Ondřej Novák.

„Přesvědčil mě především text, který je na současného, navíc mladého, autora velmi jazykově hutný a umožňuje vypravěči být víc než jenom vypravěčem,“ prozradil Novák.

Dvěma hlavním rolím propůjčili vůbec poprvé svůj hlas výrazné osobnosti naší soudobé muzikálové scény Kateřina Bohatová a Jan Kříž.

„Práce s Martinem byla pro mě příjemnou kombinací respektu k nám, kdy nám nechal v našich disciplínách volnou ruku, ale zároveň měl jasnou představu, jak by měl jeho text vyznít,“ říká dvojnásobný držitel Ceny Thálie.

Jeho kolegyně herečka a zpěvačka Kateřina Bohatová přiznává, že pro ni osobně to byla velká výzva: „… tím, že to není náš obor a jde o původní text, tak mě na té práci lákalo zjistit, jaké to je, a jestli budu vůbec schopná dát do hlasu všechno – nejen, jak tu postavu cítím, ale zároveň i to, jak byla zamýšlena.“

Slavnostní křest nahrávky proběhl v pondělí 11. listopadu v Café NONA na Národní třídě v Praze. Moderátorkou akce byla Gabriela Partyšová a kmotry CD se staly herečka a zpěvačka Barbora Poláková společně s herečkou Lucií Polišenskou. Dále promluvil autor Martin Johanna, koproducent Robert Klein, zvukový mistr Pavel Kadlec a účinkující, kteří povídku namluvili. O hudební doprovod se postaralo hudební seskupení The Unlimited Trio.

Mezi hosty byla také herečka Dominika Býmová, zpěvačka Alžběta Kolečkářová, herec Petr Stach, manželka legendárního kapelníka Václava Hybše Jarmila Hybšová, zpěvačka Zuzana Gamboa, režisér Šimon Dominik a další.

Audio povídka Každý ve svém vypráví příběh dvou postav – chlapce a dívky, které osud svede dohromady za nečekaných okolností v srdci prýštící fontány. Po doslova pohádkovém seznámení však postupně narážejí na nejednu překážku. Oba totiž žijí ve vlastních sociálních bublinách, kterých se budou muset zbavit.

Výsledkem je mimořádná profesionální nahrávka, která reprezentuje nejen nejmladší uměleckou generaci, ale rovněž přináší posluchačům možnost seznámit se s původní současnou tvorbou následující dlouhou tradici českého mluveného slova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků