Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Magistrát města Přerova

Méně sečí, vyšší tráva a louka na náměstí. Tak to má vypadat letos v Přerově

Sečte trávu méně a nedělejte z města vyprahlou poušť. Sečte pravidelně a nenechávejte prostor pro alergeny.

Ilustrační foto Foto: Magistrát města Přerova
Méně sečí, vyšší tráva a louka na náměstí. Tak to má vypadat letos v Přerově

Správci zeleně už několik let balancují mezi dvěma skupinami Přerovanů, kteří vyjadřují své názory k sečení travnatých ploch. Na toto téma měli zástupci Přerova a technických služeb tento týden schůzku – a vznikl kompromis, který má „něco“ pro obě strany.

Početná skupina obyvatel nabádá správce zeleně, aby nechali v Přerově místo nižších trávníků velkorysé louky. Pro lepší představu, jak by město vypadalo, kdyby se tráva nesekala vůbec, pomůže občanům experiment – a pro ten byl vybrán prostor, který je v centru města, tudíž na očích.

„Na náměstí Přerovského povstání posečeme jen okrajové části a prostředek necháme volně růst, posekán bude za celou sezonu pouze dvakrát,“ nastínil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

V těchto dnech probíhá na území města první seč – ta se kompletně dodělá, a další se vynechá.

„Pak se domluvíme na dalším aktuálním postupu, záležet bude pochopitelně na počasí, dá se ale předpokládat, že sečí bude méně. Každopádně sekat se bude tak, aby trávník měl po zásahu zhruba deset centimetrů, ale je jasné, že když sekačka najede na nerovnost, tak v tom místě bude nějaký centimetr chybět,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Dále bylo dohodnuto, že v Michalově bude ponecháno jedno místo coby „květnatá louka“. V tomto městském parku ale není Přerov stran sečení tak úplně svým „pánem“, neboť se správci zeleně musejí řídit nařízením Agentury ochrany přírody a krajiny, která pro park určuje pravidla.

Výjimku v sečení budou tvořit i dětská hřiště, kde má být zachován stejný režim jako v minulých letech, neboť prostor k dětským hrám by neměl být alergenní, a neměl by být ani místem, v němž by se dařilo klíšťatům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků