Hlavní obsah
Leona Machálková bude hlavním hostem novoročního koncertu Mladého týnišťského big bandu. Foto: Leona Machálková (archiv)

Hlavním hostem novoročního koncertu Mladého týnišťského big bandu bude Leona Machálková

Po dvou vánočních koncertech v Rychnově nad Kněžnou a Opočně se v neděli 12. ledna představí Mladý týnišťský big band před domácím publikem. Hlavním hostem novoročního koncertu této kapely se stane populární Leona Machálková.

Leona Machálková bude hlavním hostem novoročního koncertu Mladého týnišťského big bandu. Foto: Leona Machálková (archiv)
Hlavním hostem novoročního koncertu Mladého týnišťského big bandu bude Leona Machálková

O dva koncerty, jejichž začátek byl stanoven na 14. a 17. hodinu a uskuteční se z důvodu rekonstrukce kulturního centra v městském kině v Týništi nad Orlicí, je mezi příznivci swingu a jazzu velký zájem. Důvodem je jistě i to, že pozvání Mladého týnišťského big bandu přijala Leona Machálková, jedna z velkých stálic naší hudební scény.

Pro MTBB se tak stane novoroční koncert s touto známou interpretkou velkou výzvou. Velmi zavazující je pro týnišťskou kapelu jistě už fakt, že do Týniště nad Orlicí přijede ke společnému vystoupení zpěvačka, která pravidelně spolupracuje s mnoha špičkovými hudebními tělesy, například s Big Bandem Felixe Slováčka, s Boom Bandem, s Pájky Pájk Martina Kumžáka, s Orchestrem Státní opery Praha, se Zlínskou i Královéhradeckou filharmonií.

Několik dní předtím, než tamní zaplněné kino přivítá domácí muzikanty a skvělou zpěvačku, prozradila Leona Machálková, jak se těší na vystoupení s týnišťských big bandem.

„Na spolupráci s MTBB se moc těším. Velmi mě baví zpívat s velkou kapelou, je to pro mě vždy muzikantský zážitek ze vzájemné souhry. O bandu mám skvělé reference již od pana Plašila a také od mého studenta Martina Růži, kterého učím na Pražské konzervatoři interpretaci. Poprvé si spolu také zazpíváme duet z filmu Kdyby tisíc klarinetů,” uvedla zpěvačka.

A s jakými pocity přijala pozvání ke společnému vystoupení s orchestrem složeným z amatérských muzikantů? „Mám zkušenosti i z jiných týmů, že takový band vždy drží profesionálové, kteří jsou součástí. Vím, že se svědomitě na koncerty připravují a vkládají do svého výkonu entuziasmus, který je z jejich hry znát. Já osobně také ráda zkouším a chci být dobře připravená do finále, tedy na koncert. Myslím, že i to nás spojuje,” odpověděla Leona Machálková.

Na závěr pak alespoň zčásti „odtajnila“, na co se mohou posluchači novoročního koncertu těšit: „Mám na koncertě poměrně velký prostor a s big bandem zazpívám jak jazzové balady či swing, tak také muzikálové árie a rock-popové temperamentní skladby. Nechte se překvapit.”

Kariéra a úspěchy Leony Machálkové nejsou pro příznivce hudby neznámé, a tak za doplnění ještě stojí, že Mladý týnišťský big band vznikl už v roce 1992, kdy kolem sebe Pavel Plašil s kolegou Karlem Koldinským shromáždili několik mladých hudebníků, žáků ZUŠ Týniště nad Orlicí, aby se začali seznamovat se swingovou a jazzovou muzikou.

Může se pochlubit spoluprací s předními českými jazzovými i populárními osobnostmi, z nichž je možné jmenovat Felixe Slováčka, Laďu Kerndla nebo Jitku Zelenkovou. Kapela si velmi považuje společných koncertů s již nežijícími jazzovými „star" Vlastou Průchovou a Karlem Hálou. U příležitosti 20 let svého vzniku obohatil MTBB hudební trh o CD nazvané Veselé (Swingové) vánoční hody, které vzniklo díky spolupráci s Rychnovským dětským sborem Carmina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků