Hlavní obsah
Interiér Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Foto: archiv autora

Expozice Karla Kryla v Kroměříži bude otevřena od prosince pět dní v týdnu

Expozice Karla Kryla, která sídlí v samém centru Kroměříže, poutá stálý zájem. Zvláště v letních měsících sem proudí nejen turisté z celého Česka, ale také ze Slovenska nebo Polska. Od prosince do konce února 2020 bude expozice otevřena pět dní v týdnu, a to od středy do neděle.

Interiér Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Foto: archiv autora
Expozice Karla Kryla v Kroměříži bude otevřena od prosince pět dní v týdnu

Expozice slavného kroměřížského rodáka mnohé překvapí už jenom tím, jak je koncipována a jak dovede zapůsobit. To zmiňují - třeba zrovna v návštěvní knize -  především návštěvníci, kteří Kryla pamatují anebo znají jeho tvorbu. A není jich málo, což svědčí neutuchající zájem o expozici. Přitom sem rádi zavítají i mladí, kteří znají Krylovu tvorbu díky svým rodičům a prarodičům.

Sugestivní dojmy z dalších vytváří teprve osobní prožitek z poslechu Krylových písní v pěti zvukově izolovaných komorách, kde jsou skladby umělecky ztvárněny pomocí tematické scény, videoprojekce a světelných efektů.

Stačí vejít, ovládacím panelem spustit projekci a nechat na sebe vjemy působit. A tak se mezi trámy na inscenované půdě starého kostela a vojenskými rekvizitami mohou návštěvníci zaposlouchat do písně Anděl, a přemýšlet, do jaké míry mohou duchovní atmosféru zničit hmotné požitky, zatímco při písni Morituri te salutant v zrcadlové místnosti mohou pocítit sevření, které vyvolávají těla ptáků, uvězněná mezi skly, tak jako bývají životy mladých vojáků sevřeny válkou.

Obdobně emocionálně a scénicky pracuje Expozice Karla Kryla i s dalšími písněmi (Habet, Marat ve vaně, Vánoční, Novoroční, Rakovina), přičemž nechybí ani nejslavnější skladba Bratříčku, zavírej vrátka, která rozeznívá stísněný prostor s železnými vraty a závorou, otevírající cestu do nepohody a opravdového deště.

Expozice Karla Kryla, která sídlí v samém centru města  (v přízemí domu Starý pivovar na Prusinovského ulici) je otevřená od září 2014. Podle tvůrců expozice je to prostor plný emocí, který by měl vtáhnout do Krylových myšlenek. Rozmanité dílo básníka s kytarou je plné emocí a stejně taková je i jeho expozice v samém centru Kroměříže, a to v domě Starý pivovar, kde sídlí i Informační centrum.

Nejsou tady vitríny s muzejními artefakty či Krylovy osobní předměty, ale vše je postaveno na Krylových textech, které spolu s projekcemi a dalšími efekty tvoří naprosto ojedinělý dojem. A to je právě hlavním smyslem - vyvolat v návštěvnících pocity, prožitky a emoce. Součástí Expozice Karla Kryla je nejen výstavka nosičů Karla Kryla a Marty Kubišové z produkce Supraphonu, ale ještě další výstavka připomínající pět let trvání této expozice.

Stálá Expozice Karla Kryla bude v následujících týdnech otevřena vždy od středy do neděle, a to od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin a vstupné je vskutku lidové – dospělí 40 Kč a děti, studenti a senioři 20 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků