Hlavní obsah
Filip na svém původním vozíku, který již vyměnil za nový elektrický. Foto: archiv nadace

Elektrický vozík nahradí muži chabnoucí svaly a umožní mu i nadále aktivně žít

Volnost pohybu i pocit samostatnosti a nezávislosti dává nový elektrický vozík devětačtyřicetiletému Filipu z Prahy, který od narození trpí spinální svalovou atrofií.

Filip na svém původním vozíku, který již vyměnil za nový elektrický. Foto: archiv nadace
Elektrický vozík nahradí muži chabnoucí svaly a umožní mu i nadále aktivně žít

V důsledku nemoci nikdy nedostal možnost chodit a postupně mu ochabují i ty svaly, které dosud mohl používat aspoň k běžným úkonům. Díky příspěvku Nadace Agel ve výši 20 tisíc korun na nový vozík může Filip i nadále pracovat, cestovat, ale i houbařit.

V dětství zvládl kromě chůze všechny běžné úkony jako umýt se, najíst se a obléct se z invalidního vozíku, který nikdy neopustil. „Postupným zhoršováním zdravotního stavu jsem čím dál víc odkázaný na pomoc druhých. Sám se pohybuji na vozíku a pomocí hlasu, jedné ruky a očí ovládám počítač, telefon a domácí elektroniku. O to důležitější je možnost samostatného pohybu po bytě, v kanceláři i venku a snadného odpočinku kdekoliv,“ svěřuje se handicapovaný Filip Bican.

Nový elektrický vozík, který má speciální sedací systém a Bluetooth modul, dává Filipu Bicanovi vytouženou volnost pohybu doma po bytě, ale i venku, protože na jedno nabití ujede až 30 kilometrů. Umožňuje mu polohovat se při práci webového správce a odpočinout si, když už nemůže.

„Na vozíku jezdím rád kamkoliv, nejvíce ho používám doma a při práci, rád chodím do kina a divadla a samozřejmě rád cestuji. Nejdůležitější je pro mě však to, že si můžu na vozíku kdykoliv odpočinout. Vozík má speciální polohovací systém, jde polohovat od rovného lehu až po různé relaxační polohy. To vše je možné i díky Nadaci Agel, které tímto velmi děkuji za podporu,“ pochvaluje si Filip Bican.

„Našim cílem je ulehčovat život mimo jiné lidem, kteří bojují s těžkou nemocí a s následným fyzickým postižením. Jsem ráda, že díky naší finanční pomoci je Filip samostatnější, může se volně pohybovat a stále žít aktivně,“ míní Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady Nadace Agel.

Filip se na vozíku vydává do přírody i do ciziny. „Rád houbařím v rovinatějším lese, kde se dá u cest stále najít hromada hub. Také rád jezdím do Velkých Losin a vloni jsem byl po 30 letech také v Janských Lázních. S vhodným polohovacím vozíkem zvládám i delší cesty. Vloni jsem jel autobusem do Chorvatska. Asi nejdále jsem před lety vyrazil s přáteli bezbariérovým autobusem do Řecka. Celou cestu, která trvala dva dny, jsme seděli na elektrických vozících,“ vzpomíná Filip Bican na svůj adrenalinový zážitek, který by podle svých slov nyní už nezvládl, přestože dvakrát týdně cvičí s rehabilitační sestrou a dělá dechová cvičení.

Spinální svalová atrofie (SMA) je progresivní genetické onemocnění, se kterým se narodí ročně deset dětí a v důsledku kterého postupně ochabují svaly.

Nadace Agel sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 1 000 žadatelů celkovou částkou přesahující 27 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků