Hlavní obsah
Dětem přijel na Den pro Zuzanku zazpívat i Michal Hrůza. Foto: Martina Žáčková

Den pro Zuzanku vydělal 477 tisíc korun na dětskou onkologii, zazpíval i Michal Hrůza

Rekordních 477 tisíc korun vynesl tradiční charitativní Den pro Zuzanku v pátek 22. listopadu ve Zlíně. Částka, kterou v tento den vydělal dobročinný jarmark v Mateřské škole Osvoboditelů a v dalších šesti spřátelených školkách a centrech ve Zlíně a sousedních Otrokovicích, přitom není konečný.

Dětem přijel na Den pro Zuzanku zazpívat i Michal Hrůza. Foto: Martina Žáčková
Den pro Zuzanku vydělal 477 tisíc korun na dětskou onkologii, zazpíval i Michal Hrůza

Doplní ji ještě výtěžek Vánočního benefičního koncertu Dívčího pěveckého sboru Střední pedagogické školy Kroměříž 15. prosince v Kongresovém centru Zlín. Vstupenky jsou stále v prodeji.

Den pro Zuzanku se koná na památku Zuzanky Oškerové, která v roce 2012 v necelých pěti letech podlehla akutní leukemii. Od té doby se vždy před Vánocemi schází děti, rodiče i učitelky v „její“ Mateřské škole Osvoboditelů na jarmarku, jehož výtěžek pomáhá klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně, kde se Zuzanka během nemoci léčila.

Děti pro jarmark vyrábí s učitelkami drobné dárky, které pak nabízí rodičům a dalším návštěvníkům. „Děti se tak zcela přirozeně učí, že i ony mohou pomáhat. Máme radost, že se k nám postupně připojilo dalších šest školek, které v tento den také pořádají svůj dobročinný jarmark a jeho výtěžek k nám přivezou,“ popsala Hana Kadlčáková, ředitelka Mateřské školy Osvoboditelů.

Na Dnu pro Zuzanku se podílely také zlínské školky Sokolská, Dětská, Budovatelská a Potoky, dětské centrum Vlnka a otrokovický Oskárek. Finančními částkami přispívají i další dárci – podnikatelé, firmy i jejich zaměstnanci, kteří mezi sebou vybírají peníze nebo přináší své výrobky na jarmark. Den pro Zuzanku podporuje i město Zlín, které školkám poskytuje peníze na materiál pro výrobu dárků.

V „hlavní“ Mateřské škole Osvoboditelů se tradičně konal i doprovodný kulturní program, v němž zazpívaly děti ze školky a přítomné pozdravili cyklista Josef Zimovčák, známý svými aktivitami ve prospěch dětské onkologie, Zdravotní klauni či fotbalisté zlínského FC Fastav, kteří mezi sebou vybrali peníze a věnovali podepsaný dres do aukce. Na akci se každoročně podílí i rodiče a prarodiče Zuzanky.

Tradičně zavítá na Den pro Zuzanku i host v podobě známé osobnosti hudební scény. Po No Name, Čechomoru, Janku Ledeckém, Anetě Langerové či Vojtovi Dykovi si letos s dětmi zazpíval Michal Hrůza.

„Den pro Zuzanku je úžasná akce. Neznám mnoho takových, které by vzešly spontánně od rodičů a kamarádů nemocného dítěte a měly tak dlouhé trvání. Díky výtěžku si můžeme dovolit investice do vybavení, které nelze zajistit z běžných prostředků nemocnice,“ doplnil lékař brněnské onkologické kliniky Pavel Mazánek, který osobně přijel do Zlína poděkovat dětem, jejich učitelkám i rodičům.

Loňský výtěžek nemocnice použila na vymalování tří pokojů na transplantační jednotce speciální barvou s antibakteriální nanotechnologií, která umí ničit bakterie a viry a vytváří tak dětem po transplantaci či s akutní leukemií čisté a bezpečné prostředí.

„Pokoje jsou navíc díky barevným obrázkům na stěnách hezčí a útulnější, což zlepšuje psychický stav malých pacientů. Jsme teprve druhou nemocnicí v České republice, která tuto technologii může využívat. Z letošního výtěžku bychom jí chtěli vybavit zbylé tři pokoje a investovat do monitorů životních funkcí,“ dodal Pavel Mazánek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků