Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu ve středu 6. května: Dva nové případy, uzdravených 122, aktuálně pozitivních 46

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech dva nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Po týdnu nulových přírůstků se tak kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 zvýšil ke středeční 18. hodině na 174.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu ve středu 6. května: Dva nové případy, uzdravených 122, aktuálně pozitivních 46

Do statistik ale přibyl také jeden uzdravený, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 122. Aktuálně bylo ve středu večer v regionu 46 pozitivních osob.

„Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 277 nových suspektních vzorků. Pozitivní byly dva. Přerušila se tak týdenní série bez nových případů. Přírůstek nově pozitivních osob se dal očekávat, i přes pozitivní vývoj posledního týdne vyhráno zdaleka nemáme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 46 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno patnáct na Českobudějovicku, čtrnáct na Prachaticku, jedenáct na Táborsku, tři na Strakonicku, jeden na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jeden nový případ je registrován na Jindřichohradecku, které si dlouho udržovalo s 19 uzdravenými v aktivních případech nulu.

„Jeden nový případ byl zjištěn na už zmíněném Jindřichohradecku a jeden na Prachaticku. Jednalo se o muže, který byl v nařízené karanténě po návratu ze Švýcarska, a ženu, která onemocněla po kontaktu s již pozitivní osobou v rámci rodiny,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy i nadále udržují s 27,15 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině) dlouhodobě pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. Jejich podíl k celkovému počtu nakažených je v regionu více než sedmdesátiprocentní.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 849 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo aktuálně 319 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech ve středu zvýšil o 264 na celkových 1020,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Kvůli zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic.

„Z důvodu ochrany starších osob před možnou nákazou COVID-19 bylo zahájeno řízené vyšetřování osob, které pracují v domácí ošetřovatelské péči a pečovatelských službách. Současně pokračuje testování v rámci seroprevalenční studie na Strakonicku a Písecku,“ doplnila Luňáčková.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo ve středu večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 101 žen a 73 mužů. Z celkových 174 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 29 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků