Hlavní obsah
Caine-Mi (koncert 2016) Foto: Jan Albrecht

Caine-Mi zahrají v Plzni-Skvrňanech mezi knihami

Třetí listopadový Koncert mezi knihami, který je na programu 28. listopadu od 18:00 v plzeňské Obvodní knihovně Skvrňany, připravilo duo písničkářů, kteří si říkají Caine-Mi. A nebudou sami, jako host je hudebně podpoří Petr von Vechtr. S Caine-Mi nabízíme rozhovor.

Caine-Mi (koncert 2016) Foto: Jan Albrecht
Caine-Mi zahrají v Plzni-Skvrňanech mezi knihami

Můžete čtenářům přiblížit, kdo jsou to Caine-Mi a co vlastně název znamená?

Nejčastěji býváme uváděni jako "dva v jednom". Ale ne vždy je tím avizována jen výhodnost nabídky. Mnohdy se jedná spíše o prosté upozornění 'spotřebitele', že k tomu, co zvládne jiný písničkář sám, je v našem případě zapotřebí dvou. Jsme to tedy my dva (Caine a Sasanka), a zároveň jeden! Jak to ale vyjádřit jménem? Caine-My? To by znělo hrozně tvrdě na tak míruMilovné, skoro Misijně založené a až poleMicky poetické... Misantropy. Co takhle to naše pomnožené číslo "My" nějak Mile zjemnit... Třeba na... Caine-Mi? Ano, to už přece zní „hlubokoMislněji”... Ta čeština je prostě úžasná!

Jak dlouho Caine-Mi hrají?

Vlastně ani nevíme, odkud začít počítat. Caine hraje již od předrevolučních dob, tak díky všem těm letošním oslavám víme, že už to bude jistě více než 30 let. Sasanka se zase na pódium dlouho bála, tak se raději starala o zajišťování koncertů, o webové stránky, o textové podklady k různým písničkám a další neviditelné věci. Na koncertech fungovala jako tichá nápověda při výpadku textů. Jenže byla tichá až moc a Caine jí prostě z toho publika neslyšel. Tak nezbylo nic jiného, než aby si i Sasanka vzala mikrofon a napovídala přímo na pódiu.

Jakou hudbu hrajete?

To je těžká otázka. Profesionální muzikanti by jistě řekli, že špatnou. Náš hudební styl kritika označuje jako "nesrozumitelné písničky o lásce". Ostatně pro komplikovanost textů býváme také někdy (poněkud nadneseně) řazeni mezi básníky. S taktním doporučením mezi řádky, že by možná nebylo od věci, abychom napříště nanejvýš recitovali. Ale kdekoli se objevíme, vzbuzujeme obdiv alespoň svým nástrojovým obsazením: sedmistrunná mandolaMia, nášlapný kýblofon, miniaturní elektronický kontrabas a dámská bicí souprava v jednom.

Mohou si vás zájemci poslechnout i v klidu svého domova? Máte nějaké CD?

CéDéček máme plné krabice a ne a ne je prodat... Ale všechno to jsou CD ještě z doby, kdy Sasanka zpívat odmítala, tak musel nahrávání obstarat Caine sám. Z posledních společných let ale máme různé klipy a záznamy z koncertů na Youtube (stačí zadat Caine-Mi), protože nám často říkali, že jsme jedna z nejlépe sladěných kapel - tedy alespoň po vizuální stránce, díky našemu obvyklému stejnokroji.

Na co se mohou návštěvníci koncertu v Obvodní knihovně Skvrňany těšit?

Rozhodně na vystoupení Petra von Vechtra, který tam zahraje s námi. Alespoň "Mi" se na něj tedy těšíme, protože takový písničkářský originál se jen tak nevidí a neslyší. Už jen proto, že jen málokdy vyleze ze své vechtrovny uprostřed lesů, zvlášť takhle v zimě... A pokud hned po Petrovi neodejdete, zahrajeme vám i "Mi" - dva zeleňáči, básnílci a nesmělí věrozvěsti... v jednom písničkářském těle...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků